Proti okupaci Krymu demonstrují lidé v Rusku i v České republice

Proti ruské intervenci na Krymu dnes demonstrovali lidé v Rusku i v České republice. Třeba v centru Moskvy se podle ruských médií sešly desítky tisíc stoupenců ruské opozice. V Praze se poklidného pochodu zúčastnila asi stovka lidí. Shromáždění hlásí i další města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko, Moskva. Protest proti ruské intervenci na Krymu | Zdroj: Reuters

„Za vaši a naši svobodu,“ hlásal jeden z nápisů na široké pásce, kterou drželi účastníci Pochodu míru v Moskvě.

Těch podle agentury AFP přišlo na Puškinovo náměstí na 50 tisíc, i když třeba podle ruské policie bylo na začátku této akce na místě jen kolem 3000 lidí.

Vedle ruských a ukrajinských vlajek třímali účastníci demonstrace také cedule s výzvami „Nedotýkejte se Ukrajiny“, „Ne válce“ anebo i „Odpusť nám, Ukrajino“. Stuha rozvinutá přes ulici pak bojovala „Za Rusko a Ukrajinu bez Putina“. Mezi účastníky byly i dvě členky punkové skupiny Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová.

Podle serveru Gazeta.ru se podobné akce konaly i v dalších ruských městech, včetně Petrohradu, Jekatěrinburgu či Samary. Tam na rozdíl od Moskvy nebyla opoziční shromáždění povolena.

Při střetech v Charkově zemřeli dva lidé, podle Kyjeva podněcuje demonstranty Kreml

Číst článek

Demonstrovali však i stoupenci Putinovy politiky. Ve stejné době dávalo podle policejního odhadu na Rudém náměstí najevo svou podporu prezidentovi Vladimiru Putinovi kolem 15 tisíc lidí. Řada z nich na sobě měla červené bundy s nákresem mapy bývalého Sovětského svazu a nápisem SSSR 2.0 na zádech jako výzvy k vytvoření nového svazu.

Protestovat proti ruskému postupu na Krymu se dnes sešli či scházejí i lidé na několika místech v České republice.

V Praze prošel pochod asi stovky lidí z Křižovnického náměstí přes Karlův most na Hradčanské náměstí, kde se konaly proslovy u sochy T. G. Masaryka. Protestující nesli vlajky Ukrajiny i České republiky

Podobné akce jsou na dnešní odpoledne naplánovány také do Brna, Karlových Varů či Olomouce.

Praha. Mírový protest Čechů a Ukrajinců proti ruské intervenci na Krymu | Foto: ČTK

ČTK, Jaroslav Gavenda, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme