Bez nástřelu nedají biatlonisté ani ránu
Atraktivní a napínavé momenty na střelnici, na trati a případně i na trestném okruhu. Takhle většina z nás zná biatlon. Velmi důležité chvíle ale závodníci zažívají, ještě než vůbec protnou startovní fotobuňku při tzv. nástřelu. Bez něj nedají biatlonisté ani ránu.
Hvízdnutím zahájil rozhodčí nástřel a v připravených papírových terčích se už začínají objevovat první trhliny.
"Vítr je jak v cíli, šlo to tam doprava. To byl ten vítr, jak šel zleva," informuje trenér Ondřej Rybář Jaroslava Soukupa během nástřelu o větru a vzápětí přidává informaci, jak má jeho svěřenec upravit mířidla. Tedy kolik je zapotřebí udělat tzv. cvaků a jakým směrem.
Jan Suchan se ve své reportáži snaží zjistit, k čemu je dobrý biatlonový nástřel
"Když nastřeluješ, tak se snažíš střílet do centru. A když míříš na centr, ale máš to mírně vpravo, tak ti trenér řekne třeba: Dva doleva. Na další položce jsi pak na centru."
Jak to vysvětluje Jaroslav Soukup, to je ideální případ. Dvě, tři položky a mířidla jsou seštelovaná, jak mají být. Někdo potřebuje sestřelit terčů více, aby získal jistotu.
Jenže jakkoliv má nástřel biatlonistům pomoct, může samozřejmě i uškodit. Jako když půlhodinu před startem závodu zjistíte, že se nemůžete trefit ani takhle nanečisto. "Jakmile člověk míjí už v nástřelu, tak je jasné, že v závodě to moc nepřidá," říká Gabriela Soukalová.
Ale v biatlonu je možné opravdu leccos, takže třeba minulý týden při sprintu v Kontiolahti to Veronice Vítkové při nástřelu vůbec nešlo a pak v závodě neudělala jedinou chybu. Ovšem stejně jako se může během chvíle změnit střelecká forma, můžou být jiné i povětrnostní podmínky.
"Máš na takový vítr zleva, kdyby šel zprava, je potřeba reagovat jinak. Klid, levý vít neřešíme," radí trenér Ondřej Rybář Soukupovi, jak se změnou větru co nejlépe vypořádat.
Vítr lze rozeznat na tváři. Hlavně ale pomohou fáborky
"Je to docela náročné. Když člověk zalehává, tak si musí dávat pozor. Že fouká, cítí na tváři, hlavně se ale musí koukat na fáborky, jestli vlají hodně, málo nebo na druhou stranu. Na to se musí hodně reagovat," objasňuje Jaroslav Soukup.