Většina obyvatel Benátska se chce odtrhnout od Itálie. Zatím neoficiálně
Skoro devadesát procent obyvatel Benátek a okolí by chtělo samostatnou republiku. Podle organizátorů neoficiálního a nezávazného referenda o tom hlasovalo 73 procent obyvatel provincie. Volit mohli pomocí internetu, telefonu, nebo v hlasovacích stanech. Benátsko patří mezi nejbohatší části Itálie a obyvatelům se nelíbí hlavně vysoké daně, odváděné do Říma.
Organizátorem referenda, které začalo ve stejný den jako referendum na Krymu, bylo separatistické hnutí Plebiscito 2013.
Lidé odpovídali na otázku: Chcete, aby se Benátsko stalo samostatnou a svrchovanou federální republikou? Hlasovat je možné jak na internetu, tak telefonem nebo v některém z hlasovacích stanů.
Guvernér Benátska Luca Zaia na tiskové konferenci uvedl, že on sám hlasoval pro odtržení a řekl také, že v regionálním parlamentu už je připravený k hlasování zákon, který by umožnil skutečné referendum.
I když je podle něj získání samostatnosti proces, který může trvat roky, nikdo prý nemůže Benátčanům zakázat o nezávislosti snít. V této souvislosti připomněl separatistické snahy Katalánska či Skotska.
Benátsko je nejbohatší region Itálie
Pro samostatnost z pohledu Benátska mluví mimo jiné, že je nejbohatším italským regionem, ale nepatří mezi autonomní oblasti.
V praxi to znamená, že z regionu jde každý rok do Říma 21 miliard vybraných na daních, zatímco autonomní území v rámci Itálie, jako je třeba Trentino-Alto Adige, mohou velkou část těchto daní investovat v rámci svého území.
„Řím nás považuje za periferii svého impéria. Máme pocit, že Benátsko slouží jen k tomu, aby platilo daně. A platíme jich opravdu hodně. Průměrné zdanění je 68,5 procenta, evropský průměr je přitom 46 procent a třeba v sousedních Korutanech je to jen 25 procent. Letos jsme ztratili už 13 tisíc pracovních míst, protože firmy od nás z tohoto důvodu odcházejí,“ uvedl Zaia.
Řada lidí chce však více než jen autonomii. Tito obyvatelé Benátska se odvolávají na to, že jejich případ je zcela ojedinělý – že Benátky byly republikou více než tisíc let a mají vlastní kulturu i jazyk.
Benátským dialektem mluví sedm obyvatel z deseti, přestože se ve školách neučí.