Do britského právního řádu se poprvé dostane islámské právo šaría

Islámské právo šaría se poprvé, byť okrajově, dostane do britského právního řádu. Ostrovní advokáti mají dostat svolení s jeho používáním při sepisování poslední vůle. Informaci přinesl britský Daily Telegraph.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimské ženy při modlitbě | Foto: ČTK/AP, Ebrahim Noroozi

Vůle sepsaná podle islámského práva odepírá ženám stejný dědický podíl jako mužům. S jinověrci pak nepočítá vůbec, uvádí Daily Telegraph.

Nově sepsané muslimské závěti, které budou muset uznávat britské soudy, nepočítají s nemanželskými nebo adoptovanými dětmi coby legitimními dědici.

Podle kritiků nová pravidla vydláždí cestu k vytvoření „paralelního právního systému“ v britských muslimských komunitách.

Členka Sněmovny lordů baronka Coxová prohlásila, že se britské sufražetky musejí obracet v hrobě a že v celé záležitosti hodlá interpelovat členy vlády.

Zatím se v Británii podle práva šaría řešily u neoficiálních soudů jen spory mezi muslimskými rodinami.

AKTUALIZACE (3. 8. 2015): Nejednalo se o nový zákon, ale pouze o doporučení pro advokáty vydané cechovní organizací. To mělo usnadnit sepisování závětí, u nichž stále platí, že autor závěti může určit své dědice čistě podle svého uvážení – tedy možnost dát například menší dědický podíl ženám než mužům měli lidé i před kontroverzním návrhem. Britská organizace Law Society své kontroverzní doporučení v listopadu 2014 stáhla a omluvila se za ně.

Jiří Hošek, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme