Španělé se loučili s Adolfem Suarézem, prvním zvoleným premiérem po smrti diktátora Franca

Španělsko se dnes loučilo s politikem, který výrazným způsobem ovlivnil jeho dějiny, prvním demokraticky zvoleným premiérem Adolfem Suarézem. Významného státníka oplakávaly na pohřbu davy Španělů. Suárez provedl zemi komplikovaným obdobím po pádu fašistického diktátora Franca. Zemřel v neděli ve věku 81 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb bývalého španělského premiéra Adolfa Suaréze | Zdroj: Reuters

V období po smrti diktátora Franca v roce 1975 byl třeba v čele země politik konsensu, tím byl pro Španěly právě Suaréz. Franco sice zemřel, ale celá řada jeho věrných chtěla být nadále u moci.

„Dnes lidé v ulicích říkali, že současní politici by si ze Suaréze měli vzít příklad. A že mu nesahají ani po kotníky,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu ve Španělku Lubica Zlochová.

Ostatky zesnulého státníka bylo vystaveno v budově kongresu v Madridu. Rozloučit se tam s ním přišly tisíce lidí. Někdy stáli ve frontě i čtyři hodiny, aby mu mohli poděkovat a poklonit se.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pohřebu bývalého španělského premiéra Adolfa Suaréze mluvila spolupracovnice Českého rozhlasu ve Španělsku Lubica Zlochová

Suaréz v posledních letech trpěl Alzheimerovou chorobou. „Už si ani nepamatoval, že významným premiérem,“ dodává Zlochová.

Nejklíčovějším okamžikem Suarézovy politické kariéry, kdy si získal srdce mnohých Španělů, bylo jedno zasedání parlamentu v roce 1981.

Tehdy do budovy vtrhli pučisté a začali střílet. Všichni poslanci se vrhli na zem, až na tři muže – jedním z nich byl právě Suaréz. Tímto nebojácným gestem si Španěle získal.

Navíc byl podle Zlochové velmi atraktivní muž, vynikající řečník a velmi pracovitý muž.

Adolfo Suárez González (1932 - 2014) byl jmenován roku 1976 ministerským předsedou, o rok později zvítězil ve svobodných volbách. Další vládu sestavil v roce 1979. V lednu 1981 podal demisi a z politického života odešel o 10 let později. V televizní anketě Největší Španělé historie, která se konala roku 2007, obsadil 5. místo.

Rakev s tělem byla po slavnostním defilé ulicemi Madridu přepravena do Suarézovy rodné Ávily, zhruba 100 kilometrů severozápadně od hlavního města. Uložena byla v tamní gotické katedrále.

O den dříve památku Suáreze, který byl prvním demokraticky zvoleným premiérem po pádu režimu generála Franciska Franka v roce 1975, uctili španělští politici včetně krále Juana Carlose.

Vláda také oznámila, že se po Suárezovi bude jmenovat madridské mezinárodní letiště Barajas.

Pohřeb bývalého španělského premiéra Adolfa Suaréze | Foto: Reuters

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme