Společnost má podporovat rodiny, které se starají o své blízké, říká Krása

V polském sejmu už týden protestují rodiče těžce postižených dětí. A požadují, aby jim politici zvýšili sociální dávky za péči. V Česku mají nárok na příspěvek lidé, kteří z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné osoby při zvládání základních životních potřeb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása zmínil problém zákona o zdravotním pojištění | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Ten příspěvek je ve čtyřech stupních. Přičemž ten první je 800 korun, což je velmi málo. Nejvyšší, čtvrtý stupeň je 12 tisíc korun, ale to je osoba, která prakticky potřebuje celodenní péči,“vysvětluje předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Výše příspěvku na péči pro osoby do 18 let věku činí za kalendářní měsíc
•3 000 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost)
•6 000 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost)
•9 000 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost)
•12 000 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost)
Výše příspěvku na péči pro osoby starší 18 let činí za kalendářní měsíc
•800 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost)
•4 000 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost)
•8 000 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost)
•12 000 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost)Pramen: Integrovaný portál MPSV

Pro osoby mladší 18 let je příspěvek v jednotlivých stupních o něco vyšší. Nejvíce ale opět 12 tisíc. Pro porovnání minimální mzda je v Česku 8,5 tisíce korun.

„Řekl bych, že těch 12 tisíc už je alespoň na to, že když člověk nemůže chodit do práce a stará se o někoho v rodině, tak alespoň z toho vyžije,“ uvádí Krása.

Upozorňuje ale, že příspěvek na péči je od roku 2007 stejný a jeho reálná hodnota se výrazně snížila. Nižší příspěvek, jaký je například v Polsku, by byl ale podle Krásy pro rodiny neudržitelný.

„To motivovalo spíše rodiny, aby se těchto lidí zbavovaly, dávaly je do ústavní péče. Myslím že je to špatný trend. Máme usilovat o to, aby rodiny spíše pečovaly o své blízké,“ uzavírá předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

V Sejmu už týden protestují rodiče postižených dětí, sociální dávky jsou nízké

Číst článek

Milan Kopp, Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme