péče

|Věra Pfeifferová, msk |Zprávy z domova

Marksová představila nová opatření na podporu rodin. Začnou platit v roce 2017

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD představila čtyři nová opatření na podporu rodin. Pro lidi s vyšším příjmem chce prosadit nový model rodičovské dovolené. Pro otce chce navrhnout volno po narození dítěte i hrazení péče o partnerku a potomka v prvních šesti měsících. Fungovat by mohly začít mikrojesle. Marksová také navrhne několikaměsíční volno na péči o nemocné příbuzné.

Průzkum pro ČRo: Češi dávají lékařům za lepší péči dárky i peníze. Legálně si připlatit nemohou

| mka, Iveta Záleská, msk |Zprávy z domova

Více než dvě třetiny Čechů by byly ochotny uplatit lékaře nějakým dárkem, jako je třeba bonboniéra nebo láhev. Pětina lidí by doktorovi dala peníze do kapsy, jen aby si zajistili lepší péči. Ukazuje to exkluzivní průzkum agentury Median, který si nechal zpracovat Český rozhlas v souvislosti s debatou ve sněmovně. Ta ale tento týden příplatky za lepší péči odmítla.

|Iva Zítková |Regiony

V Děčíně funguje ulehčovací centrum. Pomáhá rodinám, které se starají o nemohoucí prarodiče

Sociální pracovnice Červeného kříže v Děčíně už léta pomáhají v rodinách, které pečují o své starší a nemohoucí příbuzné. Protože je čtyřiadvacetihodinová péče psychicky i fyzicky náročná, vědí, že si rodinní příslušníci potřebují občas odpočinout, uzdravit se z onemocnění nebo jet na dovolenou. Pronajaly si proto vilu v Děčíně, nakoupily nábytek, vymalovaly a rozhodly se rodinám takovou šanci dát.

|Martina Klímová |Regiony

Plzeňské kurzy 'Pečuj doma' nabízí pomoc rodinám, které se starají o nemocné a seniory

Poskytnout potřebné informace a rady rodinám, které pečují o své blízké, především nemocné a seniory, se rozhodla Diakonie Českobratrské církve evangelické. Uspořádala cyklus kurzů nazvaných „Pečuj doma“, které aktuálně probíhají v Plzni. Během nich se zájemci dozví užitečné, praktické informace, které se k péči o druhé vztahují, a naučí se i základní potřebné dovednosti.