Amerika pomůže Evropě snížit závislost na ruském plynu, slíbil Obama v Bruselu

Evropa by měla omezit svou energetickou závislost na Rusku a Spojené státy jsou ochotné jí s tím pomoci. V Bruselu to na závěr schůzky s hlavními evropskými lídry řekl americký prezident Barack Obama. Zároveň dodal, že Rusko je kvůli připojení ukrajinského Krymu zcela v izolaci a Američané i Evropané jsou připraveni uvalit na něj další sankce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama vystoupil v Bruselu po jednání s představiteli EU | Zdroj: Reuters

Spojené státy mají obrovské zásoby břidlicového plynu a už ho také ve velkém těží. K myšlence, že by tento plyn mohly vyvážet i do Evropy, je prezident Obama velmi vstřícný.

„Jsme připraveni povolit na každý den vývoz takového množství zemního plynu, jaké bude Evropa každý den potřebovat,“ prohlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení Baracka Obamy v Bruselu sledoval zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Obama ale zároveň upozornil, že je věcí soukromých firem, kam vytěženou surovinu prodají. Potrvá také léta, než Evropané vybudují terminály, které budou schopné zkapalněný plyn přijímat.

Americký břidlicový plyn nicméně Obama považuje za jednu z nadějí pro Evropu, jak snížit svou energetickou závislost na Rusku.

Americký prezident rovněž nepřímo vyzval Evropany, aby začali těžit i svůj vlastní břidlicový plyn. Některé země EU sice mají takové zásoby, jenže plyn se zatím nikde netěží a někde je to dokonce zákonem zakázáno. Například v Česku platí přímo moratorium na průzkumnou těžbu.

V souvislosti s ukrajinskou krizí Barack Obama řekl, že Rusko je ve svém postupu vůči Ukrajině zcela osamocené, pochvaloval si dosavadní spolupráci s Evropskou unií.

Obama znovu potvrdil možnost hospodářských sankcí

Jak Spojené státy, tak země EU uvalily cílené sankce na vybrané vysoce postavené ruské představitele a tato politika, jak dnes Obama potvrdil, může pokračovat.

„Spojené státy a Evropa jsou v tomto zcela jednotní. Jsme jednotní v naší podpoře Ukrajiny i v našem odhodlání izolovat Rusko a zajistit, aby za své činy muselo zaplatit,“ zdůraznil americký prezident.

Podobně mluví i evropští lídři, takže je pravděpodobné, že pokud by Rusko pokračovalo v akci vůči Ukrajině i mimo území Krymu, mohou Evropané i Američané uvalit na Moskvu rozsáhlé hospodářské sankce.

Ondřej Houska, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme