Pražská O2 arena slaví 10. výročí, její stavbu provázely finanční problémy

Před deseti lety se slavnostně otevřela tehdejší pražská víceúčelová hala Sazky, dnes O2 arena. Stavební práce trvaly 16 měsíců. Aréna byla podmínkou k tomu, aby Česko mohlo hostit hokejové mistrovství světa. Od té doby hostila skoro tisíc kulturních i sportovních akcí. Kvůli problémům s financováním stavby ale také zkrachovala loterijní společnost Sazka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O2 arena | Foto: Filip Jandourek

Pásku slavnostně přestřihl tehdejší prezident Václav Klaus. Ve více než dvouhodinovém programu se předvedlo na dva tisíce sportovců a umělců. Tehdejší šéf Sazky Aleš Hušák ale odmítl pozvat premiéra Vladimíra Špidlu, protože jeho vláda nechtěla Sazce ručit za půjčky na výstavbu haly.

„Nechci tady říkat, jaký mám názor na Vladimíra Špidlu. Ale v tom konkrétním příkladě jsem mu vyčítal, že lhal. On řekl, že nám nemůže dát záruky, protože by tím lidé u nás přišli o důchody. A to byl samozřejmě nesmysl. Lži si nikdy nevážím,“ řekl Hušák v roce 2009 pro televizi Z1.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražská O2 aréna slaví 10 let od svého otevření, její začátky připomíná redaktorka Zuzana Petráňová

Náklady na stavební práce se vyšplhaly na více než 3 miliardy korun a konečný účet přesáhl 7 miliard korun. V současnosti je aréna podle jejího provozovatele v dobré finanční kondici.

„Co se týká konkrétních výsledků, za loňský rok ať jsou to předběžná čísla, ještě neauditovaná, tržby přesáhly 400 milionů korun a provozní zisk je na úrovni 70 milionů,“ říká Oldřich Babický, mluvčí firmy Bestsport Arena, která halu provozuje.

Stavba haly byla jednou z příčin krachu loterijní společnosti Sazka v roce 2011. Problémy přineslo hlavně splácení úvěrů a firma musela přejít do soukromých rukou. Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala na to český sport hodně doplatil.

„Jestli do toho jít znovu, jsem přesvědčený, že 99 ze sta by hlasovalo proti. Z tohoto pohledu Sazka arena za to, co jsme skutečně nakonec zaplatili, nestála,“ míní.

Dnešním většinovým vlastníkem haly je finanční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.

Zuzana Petráňová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme