Čeladná přispívá na pohřby, musejí být ale s obřadem

Obec Čeladná na Frýdeckomístecku začala lidem vyplácet pohřebné. A to pět tisíc korun. Chce tím zvrátit trend posledních let, kdy narůstá počet pohřbů bez obřadu, protože lidé na důstojné rozloučení s nebožtíkem nemají peníze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smrt, umírání, hřbitov | Foto: Fotobanka stock.xchng

Většinu pohřbů pro lidi v Čeladné vypravuje pan Karel Reček z pohřební služby z Frenštátu pod Radhoštěm.

„Už to není tak, že staří lidé si dříve našetřili dopředu. Hodně rozdají vnoučatům, nebo dají na svou léčbu. A potom lidé nemají zemřelého za co pohřbít.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O nákladech spojených s pohřbíváním a o pomoci Čeladné pozůstalým mluvila Iva Havlíčková

Z třiceti pohřbů měsíčně ve Frenštátě a okolních obcích vypravuje bez obřadu nejméně pět. A i tak si na něj musí řada lidí půjčit.

„Setkávám se, že u několika pohřbů se smlouvá cena. I na splátky,“ říká Reček.

Kameníci na hřbitově v Čeladné právě vyměřují místo na další dva hroby. Jak říkají, podle druhu materiálu vyjde hrob od 20 do 30 tisíc.

I v této obci v Beskydech ale přibylo lidí, kteří na zaplacení důstojného pohřbu prostě nemají. Obec se jim rozhodla přispívat.

„Není první v kraji, ale dává nejvíce. Celých pět tisíc. Musí jít ale o pohřeb s obřadem," vysvětluje starosta Pavol Lukša z TOP 09.

„Mnohdy se ani nedávalo na vědomí, že občan zemřel. A nám se to zdá nedůstojné. Rozhodli jsme se, protože pro některé lidi je to opravdu nákladné, abychom jim část nákladů spojených s pohřbem zaplatili z obecního rozpočtu,“ dodává.

Lidé v Čeladné si vyplácení pohřebného chválí.

Podbeskydskou obec Čeladnou přijde pohřebné ročně asi na 150 tisíc. Pro jejich rozpočet to neznamená žádný výrazný zásah.


Zvětšit mapu

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme