Piano z olomouckého hlavního nádraží se přestěhuje do Smetanových sadů, kvůli hluku

Z hlavního nádraží v Olomouci dnes zmizí veřejné piano. Jeho nové působiště bude na Flóře, ve Smetanových sadech. Některým lidem, kteří na nádraží pracují, vadil hluk, a tak požádali o jeho přesunutí. Do nového místa – Hudebního altánu - ho stěhují právě dnes odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Piano | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Piano na olomouckém hlavním nádraží vydrželo necelé čtyři měsíce. Lidé ho využívali poměrně často. Mezi nimi i Jitka Ekartová z Opavy. Do kláves sáhne vždycky, když jí v Olomouci zůstane volná chvilka.

„Při čekání na vlak si krátím chvíli. Některým lidem se to i líbí. Dokonce mi někteří chtěli i platit. Nepřijala jsem ale ani korunu. Nejsem tu proto, abych vydělávala, ale abych si zkrátila chvíli. Případně udělala některým lidem, kteří chtějí poslouchat, radost,“ vysvětluje Jitka Ekartová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stěhování piana z olomouckého hlavního nádraží do Smetanových sadů natáčela redaktorka Monika Tomášková

O přestěhování klavíru požádali dráhy zaměstnanci, kteří na nádraží pracují. Jednou z pokladních, která tu prodává jízdenky, je Eva Javorková. Cestující podle ní nástroj využívají velmi často:

„Myslím si, že tam chodí hrát ti samí lidé, protože každý den slyším tu samou hudbu. Pořád dokola. Můžu říct, že tam sedí určitý pán a vím, co dál bude hrát. Tady je vestibul, kde slyšíme rozhlas, cestující a do toho nám hraje klavír. Je to opravdu velice nepříjemné. Stále se musíme dotazovat cestujících, protože je neslyšíme. Je to pro nás psychicky náročné.“

Cestující jsou proti stěhování

Většina cestujících si nádražní piano pochvalovala. A myslí si, že přestěhovat je ho škoda. „Když je někde klavírní hudba na obtíž, tak si myslím, že je něco špatně,“ myslí si Milan Kovalčík z Havířova.

„Nelíbí se mi to, že se má piano stěhovat. Zlepšuje tu atmosféru. Když mají vlaky zpoždění, tak se tu lidé u toho uvolní. Jsou víc přátelští a seznamují se. Je to super nápad,“ myslí si Lenka Pavučková.

Ode dneška tak bude piano sloužit lidem ve Smetanových sadech na Flóře. Najdou ho příznačně v Hudebním altánu:

„Je to venkovní prostor, který se pro projekt mnohem lépe hodí než uzavřený. Je to veřejně přístupné místo, promenádní prostor, kde se lidé rádi procházejí a tráví tam víkendy. V Hudebním altánu se dodnes konají každou neděli promenádní koncerty, bude to tam pasovat i tematicky,“ vysvětluje jeden z autorů projektu Piana v Olomouci Daniel Ševčík.

A protože je altán otevřený, musejí klavír ještě zabezpečit proti dešti. A pokud vše dobře dopadne, dočká se v Olomouci na konci dubna dalších třech bratříčků.

Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme