Česko 5:1 Lotyšsko

V Kersku u Nymburka se o víkendu sešli příznivci spisovatele Bohumila Hrabala

Víkend se na mnoha místech nesl ve znamení vzpomínání na Bohumila Hrabala. Ten by se v těchto dnech dožil sta let. V Kersku u Nymburka se sešli především filmoví pamětníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proslulá pivnice Hájenka | Foto: Jaroslav Skalický

Třicet let po natáčení legendárního filmu Slavnosti sněženek tam tvůrci pokřtili knihu o lidech spjatých s natáčením i těch, kteří se Hrabalovi stali inspirací.

„Dovolte, abych se představil. Já se jmenuji Milan Prokop a jsem synem toho literárního pana Medka. Protože skutečná postava z filmu byl pan Lely a jemu přisoudili jen některé vlastnosti literárního pana Medka. Například vášeň pro laciné věci, které nakupoval výhodně,“ vysvětluje muž.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínání v Kersku zachytil Michal Trnka

O nevšední setkání skutečně nebyla v Kersku nouze. Do známé chatové osady přijeli vzpomínat třeba i lidé od filmu. Právě zfilmované Slavnosti sněženek povídky Bohumila Hrabala hodně zviditelnily.

Přestože od natáčení uběhlo už více než třicet let, pro mnohé jsou vzpomínky stále živé. To potvrzuje herečka Blanka Lormanová:

Chata spisovatele Bohumila Hrabala | Foto: Jaroslav Skalický

"Bylo to milé natáčení, byla tady strašná legrace. Nejhumornější bylo snad natáčení s prasátkem. Bylo to nádherné.“

Vzpomínky zůstávají

Bohumil Hrabal prožil právě v Kersku podstatnou část svého života. V okolí měl také mnoho přátel, kteří na něj dodnes rádi vzpomínají. Patří k nim také Marie Pokorná ze Semic:

„V Semicích se konala předpremiéra Slavností sněženek. Můj muž měl ohromný vliv na Bohouše. Přesvědčil ho, aby vystoupil před předpremiérou a řekl pár slov. Bogan si to napsal psacím strojem na papír. A když tam, velice nerad, úvod přečetl, tak jsem mu ho sebrala a je v semické kronice.“

Kniha Slavnosti sněženek - lidské osudy a odhalená tajemství v Hrabalově Kersku je plná podobných milých vzpomínek. A hlavně vám zprostředkuje výlet proti proudu času, kdy kerskými alejemi chodíval a ve zdejších hospůdkách naslouchal vyprávění místních Bohumil Hrabal.

Kersko - ulice v Kersku se nazývají aleje a jsou číslované | Foto: Martin Karlík

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme