Obce z okolí Vodochod chtějí napadnout proces EIA, který povolil rozšíření letiště

Obce z okolí letiště Vodochody u Prahy chtějí do tří týdnů napadnout studii EIA k plánovanému rozšíření tamního letiště. Podle ní by investice společnosti Penta neměla mít negativní vliv na okolní prostředí. Obce ale upozorňují, že studie se nevypořádala se všemi jejich připomínkami, a tak plánují podat podnět ke zrušení stanoviska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti rozšíření Letiště Vodochody | Foto: Jana Káninská

Obce chtějí do tří týdnů ministrovi životního prostředí Richardovi Brabcovi z hnutí ANO doručit podnět k přezkoumání rozhodnutí, se kterým podle starosty Kralup nad Vltavou Petra Holečka z TOP 09 nesouhlasí.

„Napadneme proces EIA a budeme žádat o zrušení. EIA neodpovídá na všechny naše připomínky, které jsme měli. S některými se dokonce vůbec nevypořádávala a to je zásadní věc, kterou my napadáme. Protože EIA by se měla vypořádat se všemi připomínkami a to ona neudělala,“ vysvětluje.

Podle náměstkyně ministra životního prostředí Bereniky Peštové z hnutí ANO může však o přezkoumání procesu EIA rozhodnout jen ministr.

„Přezkum udělá nějaká nezávislá autorizovaná firma, která se zabývá EIOU, a vyhodnotí, zda tam opravdu něco bylo porušenon nebo nebylo porušeno. Na základě toho ministr rozhodne a může vydat, nebo zrušit EIU,“ říká Peštová.

Pokud by byla EIA zrušena, šlo by o první případ v historii ministerstva. Ministr musí rozhodnout do 30 dnů od doručení podnětu.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme