Technikům se podařilo vyprostit obří rypadlo v lomu ČSA na Mostecku

Technici v dole ČSA na Mostecku dva měsíce vyprošťovali z jámy obří patnácti set tunové rypadlo. Velkostroj se propadl do staré důlní šachty v polovině ledna. Dnes se podařilo rypadlo zcela vyprostit, další dva měsíce ho budou technici opravovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technici vyprostili z jámy obří rypadlo

Technici vyprostili z jámy obří rypadlo | Foto: Jan Beneš

Po dvou měsících podsypávání a pomalého nadzdvihování rypadla dnes specialisté připojili obří stroj k elektřině a jako s hračkou na dálkové ovládání s rypadlem pomalu vyjížděli z už téměř zasypané jámy.

Původně mělo trvat vyproštění čtyři týdny, nakonec ale trvalo dva měsíce. „Největší komplikací bylo, že se nám to ze začátku propadalo. Než se pod tím zhutnila zemina, tak jsme to furt podkládali, podkládali,“ vysvětluje Oldřich Vojtek z firmy, která rypadlo vyprošťuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V lomu ČSA na Mostecku natáčel redaktor Jan Beneš

Konečná fáze vyproštění probíhala téměř dvě hodiny. Dlouho trvalo i vyzdvihování zadních pásů, které uvízly v sedmimetrové jámě. Technici pásy, kterým říkají housenice, zvedali hydraulickými zvedáky a podkládali je matracemi, pískem i pražci.

„Byla to dlouhá cesta s tím, že jsme pomaličku zvedali píst a podkládali housenice. Tady je 900 pražců, které pomohly zvedat housenice,“ říká Pavel Kounosvký. A co se vlastně osudného 14. ledna v lomu ČSA stalo?

„Zadní řiditelný podvozek velkostroje se propadl do staré štoly, kde správně nebyla ukončena těžba. Byť jsme dodrželi všechny bezpečnostní postupy, tak jsme tomu nemohli zabránit,“ popsala mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Technici vyprostili z jámy obří rypadlo | Foto: Jan Beneš

Obří patnácti set tunové rypadlo je tedy po dvou měsících každodenních prací opět všemi pásy na zemi. Teď je zapotřebí zjistit, jaké škody na stroji vznikly.

„Začne se s prohlídkou ocelové konstrukce a následně s opravou poškozených dílů. Škody nejsou až takové, jak se předpokládalo,“ dodává Oldřich Vojtek z firmy UNEX, která rypadlo před 30 lety vyrobila.

Přesto ale půjdou škody podle Severní energetické, která vlastní povrchový lom ČSA, až do milionů korun. Nehodou se stále zabývá také Báňský úřad.


Zvětšit mapu

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme