Slovenský premiér Fico zmizel. Nestrávil volební porážku, nebo si léčí zraněnou achillovku?

Slovenský premiér Robert Fico zmizel. Neúspěšný kandidát na prezidenta si po volební porážce v noci ze soboty na neděli vzal volno. Teď se neví, kde je a co dělá. Odpočívá, léčí si achillovku nebo promýšlí politickou strategii?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico volby prohrál

Robert Fico volby prohrál | Zdroj: Reuters

Premiér Fico se před veřejností a médii může skrývat hned na několika místech. Buď ve svém soukromém apartmá - bytové rezidenci Bonaparte, nedaleko bratislavského hradu nebo na chatě, která se nachází na Záhoří, severozápadně od Bratislavy.

Zdržovat se může i ve vesnici Velké Dvorany, u Topoľčan, kde má rodinu a spoustu podporovatelů. V obou kolech prezidentské volby v téhle vesnici volil. Naposledy v sobotu tam poskytl novinářům nezvykle osobní rozhovor, ve kterém říkal, že mu maminka chtěla udělat ‚obrácený řízek‘ a protože nevěděl, co to je, poprosil o obyčejné karbanátky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zmizení slovenského premiéra Fica mluví zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Je nepravděpodobné, že by za zmizením stála nestrávená volební porážka. Ihned po uzavření volebních místností Fico výborně zahrál 30sekundovou etudu na téma gratulace soupeři.

Hodinu a půl poté vystoupil před novináři a uznal vítězství Andreje Kisky. Popřál mu a bez jakýchkoli otázek odešel. Naposledy ho novináři viděli, když opouštěl stranickou centrálu.

Za zmizením spíše stojí premiérovo zdraví. Fico si uprostřed volební kampaně, v přátelském fotbalovém zápase, utrhl achillovku.

Dále si také musí promyslet politickou strategii. V příštích dnech by měl předstoupit před veřejnost a vysvětlit, co s ním bude dál - jestli upraví složení své vlády a zda chce vládnout do konce volebního období vlády, tedy do roku 2016.

Budoucí slovenský prezident Andrej Kiska | Foto: Reuters

A kde je Kiska?

Podobně se vytratil i vítěz prezidentských voleb Andrej Kiska. Podle informací z jeho volebního týmu odpočívá v Praze, kam na dobu kampaně odvezl i svoji rodinu, aby ji ušetřil mediálního zájmu a útoků.

Teď se čeká na tiskovou konferenci jednoho, nebo druhého, kde oznámí, co se bude dál dít.

Andrej Kiska se prezidentského úřadu ujme 15. června. Bude to jeho první politická zkušenost. Objevují se jména odborníků, kteří mu alespoň zatím budou radit, než se ujme funkce.

Například v zahraniční politice mu bude radit Martin Bútora, sociolog a bývalý diplomat. Po volbách Kiska absolvoval netradiční setkání se dvěma ministry Ficovy vlády, ministrem zahraničí Lajčákem a ministrem vnitra Kaliňákem.

Na vnitro se Kiska vydal svým vlastním autem. V novinách se objevily komentáře, že by se Fico měl z odpočinku rychle vrátit, jinak mu nový prezident, kterého celou kampaň označoval za zelenáče, přebere autoritu u vlády.

Andrej Kiska | Foto: Český rozhlas

Vojtěch Berger, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme