Ve vězení v USA si odpykává doživotí. Po 25 letech špionovi svitla naděje na svobodu

Spojené státy by mohly propustit izraelského špiona Jonathana Pollarda. Informace o tom se objevily ve chvíli, kdy ministr zahraničí John Kerry krátce navštívil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ve středu se chystá na podobně rychlé jednání s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry

Americký ministr zahraničí John Kerry | Zdroj: ČTK

„Pan Pollard je osoba odsouzená za špionáž, která si odpykává svůj trest, a já nemám, co bych k jeho situaci dodal," odmítl informaci komentovat mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Jonathan Pollard si ve Spojených státech od roku 1987 odpykává doživotní trest. Jako civilní analytik amerického námořnictva kupoval pro Izrael tajné informace od amerických vojenských zdrojů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu špiona Jonathana Pollarda mluvil zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Štěpán Macháček

Ministr zahraničí John Kerry se úporně snaží oživit mírový proces na Blízkém východě. Stimulem mají být i výměny vězňů a propuštění Pollarda by mohlo být jejich součástí.

Šedesátiletý Pollard, který se narozil v Texasu, se ke špionáži ve prospěch Izraele přiznal a zřekl se práva na řádný soud výměnou za mírnější trest.

Už jako dítě byl vychováván k uvědomění si svého židovství a velké citlivosti vůči antisemitismu. V roce 1968 navštívil s rodiči místo koncetračního tábora v Dachau. Při studiu na vysoké škole se chtěl vystěhovat do Izraele.

V roce 1979 byl přijat do zpravodajské služby amerického námořnictva jako analytik, dva roky předtím ho ale odmítla CIA pro možnou nespolehlivost.

Zcizené zpravodajské materiály předával Pollard dvakrát týdně v domě tajemníka izraelského velvyslanectví ve Washingtonu nebo je vkládal do speciální aktovky při průjezdu myčkou aut. Odhalený byl v roce 1985.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme