Prodejcům lihovin bez koncese hrozí po 17. dubnu vysoká pokuta

Skoro 50 obětí si vyžádala loňská metanolová aféra a zanechala za sebou 120 lidí různě postižených. Kvůli tomu se změnila i legislativa. Nový zákon o povinném značení lihu donutil složit kauci nejen výrobce lihovin, ale také majitele velkoobchodů, kteří tvrdý alkohol přeprodávají, a jeho dovozce. Teď došlo i na samotné prodejce lihovin, kteří si musí požádat o koncesi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopitá láhev tvrdého alkoholu

Dopitá láhev tvrdého alkoholu | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Tak jak je zvykem v České republice nechávat věci na poslední chvíli, tak i v této záležitosti jsou podnikatelé trošku liknaví,“ hodnotí dosavadní zájem podnikatelů o koncesi vedoucí živnostenského úřadu pro Plzeň-město Jiří Špak. A následně vysvětluje, co je cílem nového nařízení:

„Smyslem koncese je v podstatě evidování veškerých prodejců alkoholických nápojů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O povinnostech prodejců alkoholu mluvila Martina Klímová

Do této doby může lihoviny prodávat každý podnikatel, který má volnou živnost. Jen v samotné Plzni jich živnostenský úřad eviduje na 30 tisíc.

O koncesi tu ale zatím požádalo zhruba 800 z nich. A jednou z těch, která vyřízení žádosti odkládá na poslední chvíli, je i majitelka obchodu v Plzni na Doubravce Hana Volínová:

„Nepožádala, ale vím o tom. Takže asi si to budeme vyřizovat.“

Koncese na prodej lihovin je jedním z bodů plánu nulové tolerance k černému trhu s lihovinami a má přinést větší přehled o prodejcích lihu a lihovin a také více chránit konečné spotřebitele před závadnými lihovinami

Vietnamští obchodníci s potravinami se zase tvářili, že neumí česky, nebo o novém nařízení nevěděli.

Opatření přitom souvisí se změnou živnostenského zákona. Podle něj mohou po 17. dubnu prodávat lihoviny jen obchodníci s patřičnou koncesí.

A jakého alkoholu se to týká, vysvětluje tisková mluvčí Celního úřadu pro Plzeňský kraj Jitka Blahutová:

„Lihovinou je alkoholický nápoj určený k lidské spotřebě, má více než 15 procent objemových jednotek alkoholu a nejedná se o pivo nebo o víno.“

A také obchody s lihovinami musí splňovat určité podmínky. O koncesi mohou podnikatelé žádat na jakémkoli živnostenském úřadě bez ohledu na místo bydliště či podnikání.

Koncesi budou kontrolovat jak pracovníci živnostenských úřad, tak i celníci. Pokud bude prodejci po 17. dubnu chybět, hrozí mu pokuta ve správním řízení až do jednoho milionu korun.

Otravy metylalkoholem | Foto: Český rozhlas

Martina Klímová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme