Před měsícem se stal generálním ředitelem Rozhlasu a televize Slovenska. Ľuboš Machaj upozorňuje, že koncesionářské poplatky na Slovensku se dlouho nezvyšovaly a senioři je platit nemusí vůbec.
Mít ve 20. letech minulého století doma radiopřijímač? To bylo teprve něco. Jedna ze vzácných koncesí doputovala od posluchače až do Českého rozhlasu. Je z roku 1926 a má pořadové číslo 796.
Před 95 lety se ze stanu v pražských Kbelích poprvé v éteru ozvalo: Haló, haló… Svou činnost tak zahájil Československý rozhlas. Byl teprve třetí na světě. Začátky ale byly těžké.
Až jeden milion korun pokuty může dostat obchodník s alkoholem bez koncese na jeho prodej. Pracovníci Živnostenského úřadu se teď v Hradci Králové a okolních obcích vydávají na kontroly, aby zjistili, jestli podnikatelé dodržují zákon.
Prodejci alkoholu měli včera poslední možnost získat zdarma koncesi v řádném termínu. Povolení potřebují všude, kde je možné tvrdý alkohol koupit. V Hradci Králové si o koncesi požádalo jen zhruba 37 procent podnikatelů. Těm ostatním, kteří budou ode dneška prodávat lihoviny bez oprávnění, hrozí milionová pokuta.
Prodávat lihoviny mohou od pátku jen živnostníci s koncesí. Zdarma si o ni do dnešního dne zažádalo asi 72 tisíc živnostníků, stát ale očekával výrazně vyšší zájem. Koncesi navíc podle živnostenských úřadů zdaleka nezískali všichni, kdo dosud s alkoholem obchodovali.
Jen asi třetina provozovatelů brněnských restaurací si zatím požádala o koncesi na prodej lihovin. Dnes je přitom poslední den, kdy mohou novou zákonnou podmínku splnit. Koncesi od zítřka musí mít každý, kdo prodává nápoje s obsahem alkoholu větším než patnáct procent. Více než pět tisíc podnikatelů zatím o koncesi nepožádalo.
Zhruba jen šest set padesát koncesí na prodej nebo výrobu lihovin vydal zatím živnostenský úřad v Teplicích. To je jen asi třetina podnikatelů, kteří lihoviny mohou prodávat nebo je vyrábějí – v okrese jich je přes dva tisíce. Dnes mají výrobci a prodejci lihovin poslední den na to, aby si o koncesi požádali zdarma.
Alkohol mohou prodávat pouze podnikatelé s platnou koncesí. Pokud ji ještě nemají, měli by si pospíšit, protože dnes je poslední možnost pro podání žádosti na živnostenském úřadě. I když se prodej lihovin například jenom v Ostravě týká více než 9 tisíc lidí, zájem o koncese byl v posledních měsících velmi malý a roste až teď na poslední chvíli. Nejde ale jenom o majitele restaurací a barů, bez povolení se neobejdou ani organizátoři tradičních plesů.
Už od příštího čtvrtka budou prodejci tvrdého alkoholu potřebovat novou koncesi. Povolení potřebují všude, kde je možné tvrdý alkohol koupit. Nejen bary nebo hospody, ale i benzínové pumpy, obchody nebo trafiky. V Prostějově ji má vyřízenou asi polovina z 1500 hostinských. Zatím je zdarma, po 17. dubnu za 500 korun.
Skoro 50 obětí si vyžádala loňská metanolová aféra a zanechala za sebou 120 lidí různě postižených. Kvůli tomu se změnila i legislativa. Nový zákon o povinném značení lihu donutil složit kauci nejen výrobce lihovin, ale také majitele velkoobchodů, kteří tvrdý alkohol přeprodávají, a jeho dovozce. Teď došlo i na samotné prodejce lihovin, kteří si musí požádat o koncesi.
Prodejci alkoholu mají už jen necelý měsíc na to, aby si zažádali o koncesi. Kdo ji nebude mít po sedmnáctém dubnu, nebude moci lihoviny nabízet zákazníkům. Například v Pardubicích je 2100 restauratérů, kteří nalévají alkohol, v tomto čísle nejsou stánkaři, drogisté nebo lékárníci. Dosud o koncesi požádala necelá třetina z nich.
Už jen tři týdny mají podnikatelé na to, aby si zažádali o koncesi na prodej lihovin. Lhůta jim vyprší 17. dubna. Kdo pak nebude mít povolení, nemůže rozlévat alkohol. Jinak se vystavuje riziku až milionové pokuty. Novinka platí od loňského října, reagovala tak na metanolovou aféru. Živnostníci ale zatím o koncesi příliš nežádají.
Pardubický živnostenský úřad se připravuje na fronty. Prodejci a distributoři alkoholu totiž musí do 17. dubna požádat o udělení koncese na prodej lihovin, jinak jim oprávnění zanikne.
Stres, nervozita a fronty lidí, kteří potřebují rychle vyřídit oprávnění k prodeji alkoholu. Z toho mají obavy na královéhradeckém živnostenském úřadě. Novela zákona ze 17. října každému obchodníkovi s lihovinami nařizuje, že si musí do šesti měsíců zažádat o koncesi. Termín už je za svou polovinou, ale na živnostenský úřad v Hradci Králové ještě nedorazila zdaleka ani polovina zájemců.
Podnikatelé, kteří prodávají lihoviny, musí mít podle zákona novou koncesi a ode dneška ji vyřizují všechny živnostenské úřady. I když je na to hodně času - půl roku, bez front u přepážek se to asi v dalších týdnech a měsících neobejde. Například jenom v Ostravě by si mělo koncesi zajistit zhruba 10 tisíc lidí. První den ale v tomhle směru žádný velký ruch nepřinesl.
Živnostenské úřady ode dneška přijímají žádosti o koncese na prodej lihovin. Novela zákona má omezit černý trh a pomoci v boji se závadným alkoholem v obchodech. Na otravu metanolem zemřelo 47 lidí.
Obchodníci s lihovinami budou potřebovat koncesi, novelu živnostenského zákona dnes schválili senátoři. Opatření reaguje na loňskou metanolovou aféru. Zákon musí ještě podepsat prezident.
Výrobcům a obchodníkům s alkoholem se zpřísní podmínky. Budou muset líh povinně značit a skládat kauci. Počítá s tím novela živnostenského zákona, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna.
Alkohol by měli prodávat jen podnikatelé s koncesí. Sněmovna podpořila vládní novelu živnostenského zákona, která licence na prodej lihu a lihovin zavádí. Vláda tímto návrhem reaguje na loňskou kauzu s pančovaným alkoholem, kdy metanol přimíchávaný do alkoholických nápojů připravil o život čtyři desítky lidí.
Prodejci tvrdého alkoholu budou zřejmě muset nejdřív získat koncesi. Počítá s tím vládní novela, kterou dnes začnou projednávat poslanci. Předloha reaguje na loňskou aféru s pančovaným alkoholem. Podle obchodníků ale zavedení koncesí na prodej lihovin problémy s nelegálním trhem nevyřeší.
Poslanci posoudí přísnější pravidla pro prodej tvrdého alkoholu. Projednat mají hned několik vládních novel, které reagují na loňskou aféru s pančovaným alkoholem. Jednou z nich je i zavedení koncesí. Obchodníkům je stát plánuje udělovat bez podmínek.
Prodej alkoholu bude mít přísnější pravidla. Vláda zareagovala na metanolovou aféru, při které se otrávilo 40 lidí, a schválila zavedení koncesí na prodej lihovin. Obchodníkům se ale budou udělovat bez podmínek.