Do Prahy přijíždí šéf OSN Pan Ki-mun. Kvůli němu postaví i část protipovodňové zdi

Praha se chystá na návštěvu generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. Kromě oficiálních jednání ho čeká přednáška na Karlově univerzitě a vyfotí se před protipovodňovou bariérou na Alšově nábřeží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf OSN Pan Ki-mun bude na dárcovské konferenci v Kuvajtu žádat o rekordní částku pro humanitární účely | Zdroj: Reuters

Šéf OSN se u postavené části protipovodňové bariéry sejde s primátorem Prahy a ministrem životního prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu Pan Ki-Muna v Praze bude sledovat reportér Martin Ježek

Bariéra je symbolem úsilí Prahy čelit ničivé povodni v roce 2002 a její snímky tehdy oblétly svět.

Zítra dopoledne bude host přednášet na Univerzitě Karlově na téma Česká republika a OSN. Jednat bude také s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Mluvit mají o mírových misích OSN, reformě světové organizace, ale i ochraně klimatu nebo lidských práv.

Pan Ki-mun stojí v čele Spojených národů od roku 2007 a Česko navštíví ve své funkci podruhé. Poprvé v ČR byl v dubnu 2011, kdy se mimo jiné setkal s tehdejším prezidentem Václavem Klausem. Předtím zavítal generální tajemník OSN do České republiky v červenci 1999. Funkci tehdy zastával Ghaňan Kofi Annan.
Pramen: ČTK

První den by se nejvyšší představitel OSN měl zúčastnit večeře pořádané na jeho počest šéfem české diplomacie.

Ještě před cestou do Prahy vyzval dnes Pan Ki-Mun v Bruselu k rychlé dohodě zemí Evropské unie o závazných cílech snižování emisí skleníkových plynů i o podílu obnovitelných zdrojů na výrobě energie.

"Naléhavě žádám EU, aby dosáhla dohody o klimatickém balíku co nejdříve, nejlépe na červnovém summitu," prohlásil Pan Ki-Mun.

Evropa je podle něj "lokomotiva se silným motorem" a ve světovém boji se změnami klimatu by měla být příkladem ostatním.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme