Zájemci se v České Lípě mohli vydat po stopách spisovatele Jakuba Arbese

V České Lípě lidé v sobotu chodili po stopách spisovatele Jakuba Arbese. Známý spisovatel a novinář si v tomto městě odpykával víc než třináctiměsíční vězení. V roce 1873 ho odsoudili za některé články, které ani nenapsal. Arbes ale ve vězení dál psal, chodil po vězeňské zahradě a diskutoval se sousedy za plotem. V dopisech si rodák z pražského Smíchova dokonce stěžoval na příliš kyselé českolipské pivo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova v České Lípě, dnes restaurace, kde se konal soud s Jakubem Arbesem | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

V budově, kde byl Jakub Arbes souzen, je už několik desítek let populární restaurace. A právě v místě, kde proběhlo se spisovatelem pět procesů, začíná komentovaná procházka městem, která mapuje jeho pobyt v České Lípě. Ještě na počátku 90. let byla na budově Arbesova pamětní deska.

„Byla tady hned vedle vchodu. Byla ukradena, ale tehdy nějaký výtvarník navštívil sběrnu surovin a tam ji našel. Byla mu nějaká povědomá. Desku získalo město nazpátek, ale muselo si ji koupit za 3000 korun," připomíná osud pamětní desky historik českolipského muzea Ladislav Smejkal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po stopách spisovatele Jakuba Arbese se v České Lípě vypravil i reportér Tomáš Mařas

Sál, kde byl Jakub Arbes souzen, dnes slouží k nejrůznějším zábavám a schůzím. Na podlaze jsou vrzající parkety a kolem zdí stojí stoly a židle, přesně tak, jak to bývá na klasických zábavách.

„Tady nebylo jeviště, nýbrž v těchto místech, co stojím, bylo dřevěné zábradlí. Za ním byl malinko vyvýšený stupínek, na kterém seděli soudci, a po stranách byly stupínky, kde byly lavice pro porotce, případně pro státního návladního. Tady byl pak prostor, kde sedělo obecenstvo," přibližuje historik, jak to tehdy v sále vypadalo.

Další zastavení patří místu, kde byl Jakub Arbes vězněn. V budově v českolipské Moskevské ulici je dnes praktická škola.

Pamětní deska na budově praktické školy v České Lípě, kde byl dříve vězěn Jakub Arbes | Foto: Tomáš Mařas

„Do této budovy dorazil Arbes přesně rok poté, co s ním byl první proces. Ráno kolem šesté hodiny, zvláště tedy v zimě, je budili žalářníci tím, že začali zatápět. V sedm hodin dostal kávu a housku.

„Do devíti hodin buďto psal nebo se učil nebo dospával, když pracoval v noci. On byl vězněm, který měl důvěru; chodil i na zahradu, kde se přes plot bavil se sousedy."

Českolipská praktická škola, kde byl v minulosti vězněn Jakub Arbes | Foto: Tomáš Mařas

Vypadá to, že Jakub Arbes měl v České Lípě pohodové vězení. Potvrzuje to i Ladislav Smejkal.

„Vězni, kteří měli jakousi politickou nálepku, tak většinou měli dost pohodové vězení. Rakouský stát v tomto směru byl jednak liberální, a jednak se snažil o to, aby si tyto lidi proti sobě zase až tak moc nepostavil."

Mezi místa, která jsou spjata s pobytem Jakuba Arbese ve městě, patří i budova mateřské školy, která tehdy sloužila jako vězení pro větší množství odsouzených, a dům, kde při návštěvách spisovatele ve vězení bydlela jeho manželka.

Sál, kde se konal soud se spisovatelem Jakubem Arbesem | Foto: Tomáš Mařas

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme