Nová výstava ve Valašském Meziříčí představuje desítky živočichů a rostlin z Karpat

Tajemný a pestrý život v Karpatech představuje nová výstava ve Valašském Meziříčí. Tamní muzeum v zámku Kinských shrnulo její obsah do názvu Karpatské dědictví - příroda, lidé kultura. Návštěvníci naleznou v expozici spoustu atraktivních vycpanin zvířat a ptáků, doplněných texty a fotografiemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rys karpatský | Foto: Tomáš Hulík

„Karpaty jsou nejrozsáhlejším horským systémem v Evropě. A Valašsko leží na západním okraji karpatského oblouku, takže se nás dotýká celá karpatská problematika,“ vysvětluje myšlenku uspořádat speciální výstavu o Karpatech botanička Jana Tkáčiková.

Připomíná unikátnost Karpat ve spojení přírody a historického hospodaření, což přispívá k druhové pestrosti luk a horských pastvin v západním oblouku Karpat, kde leží i Valašsko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Multimediální výstavu zaměřenou na Karpaty navštívil redaktor Roman Verner.

„V Karpatech v podstatě neustal takový ten život úzce sepjatý s přírodou. To se odráží jak v kultuře, tak i v přírodních podmínkách. Na Valašsku jsou třeba typické jalovcové pastviny, které jsou podmíněny tím, že se tam stále pase. Nebo jsou to orchidejové louky podmíněné zase tím, že se kosí. Takže ta lidská práce v krajině pořád zůstává,“ popisuje.

Akce je podle ní pojata jako multimediální „zážitková“ výstava. „Zjistili jsme, že máme velké množství materiálů. Jako muzejní botanici podnikáme různé výjezdy i zahraniční. Tak nám bylo líto, že by ty matriály i předměty zůstaly nějak skryty v depozitářích,“ dodává Tkáčiková.

Návštěvník uvidí při vstupu do výstavy velké množství vycpanin zvířat a ptáků. Například rysa nebo divokou kočku.

„Tu asi v přírodě málokdo uvidí, ale loni se podařilo její výskyt prokázat po dlouhé době v Beskydech pomocí fotopastí. Pak tu máme i vlka, který se vyskytuje na pomezí se Slovenskem,“ vypráví zoolog Karel Pavelka.

Lidé uvidí i vycpaného divočáka nebo jezevce. Z drobných preparátů jsou to například datlíci, lasičky, nebo rejsci.

Návštěvníci také mohou malovat a fotografovat pro soutěž Místo kde žiju. Výstava potrvá do letošního 28. září.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme