Nejhorší sucho za posledních 50 let trápí zemědělce na Hané

Zemědělci na Hané se obávají důsledků mírné zimy. Kvůli nedostatku sněhu a nadprůměrným teplotám panuje mimořádné sucho, které může zapříčinit přemnožení škůdců. Pokud nedostatek vláhy potrvá, hrozí letos i špatná úroda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Traktor při práci | Foto: Ladislav Bába

„Odborníci srovnávají letošní zimu a letošní jaro s rokem 1947, kdy bylo veliké sucho a potom velké problémy se zajištěním potravin. Takže je to po padesáti letech asi nejhorší období, a to se projeví nejenom na výnosu, na produkci, ale určitě i na kvalitě,“ potvrzuje ředitel okresní agrární komory v Olomouci Miloš Porč.

Současné sucho s sebou přináší také riziko větrné a vodní eroze. „V případě, že jsou porosty méně zapojené nebo jsou řidší, tak potom hůře odolávají intenzivnějším srážkám,“ vysvětluje Miroslav Trnka z Mendelovy univerzity v Brně, který vývoj klimatu už několik let monitoruje.

Pokud farmáři neinvestovali do nákladných závlahových systémů, o pěstování náročnějších plodin už většinou nemají zájem. Z polí proto rychle mizí například okurky, rajčata nebo brambory.

„Dneska je takový obecný trend, že zemědělec spotřebovává vodu, což je nesmysl, on tu vodu v podstatě udržuje v přírodě, takže by cenová politika u závlah měla být úplně jiná, než je dneska, a možná by se oživila i ta zelenina,“ myslí si Ladislav Sečkář z agrární komory v Břeclavi.

Tomáš Minarčík, Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme