Oděsa si připomněla 70 let od osvobození. Podíleli se na něm i Češi a Slováci

Největší ukrajinský přístav Oděsa sehrál významnou roli v naší vojenské historii. Bojovníci z Československa tam přicházeli za první i druhé světové války. Jejich účast teď přijeli do Oděsy připomenout příznivci vojenské historie z České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Oděse na jihu Ukrajiny si připomněli výročí 70 let od osvobození | Foto: ČTK/AP

„V roce 1916 začali do Oděsy přijíždět první českoslovenští důstojníci, kteří vstupovali do srbské dobrovolnické divize a odjížděli bojovat na rumunskou frontu. Tehdy bylo komplikované dostat se do československých jednotek,“ říká člen zahraniční komise Československé obce legionářské Radim Chrást.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě českých legionářů v Oděse mlvil člen zahraniční komise Československé obce legionářské Radim Chrást

V roce 1940 Oděsou projížděly transporty československých vojáků, kteří byli do té doby internováni a potom bojovali v severní Africe a ve Francii. V dubnu 1944 se pak českoslovenští partyzáni podíleli na osvobození Oděsy.

Oslavy sedmdesátého výročí osvobození tohoto jihoukrajinského města ve čtvrtek narušili proruští aktivisté. V centru města stojí stanový tábor, kde proruští aktivisté shromažďují podpisy pod petici žádající referendum o federalizaci a vyhlášení ruštiny za státní jazyk. Na počest osvobození města se v centru počítá i s vojenskou přehlídkou.

„Pokud se někdo označuje za vlastence a chce oslavy zmařit, bude mít co dělat osobně se mnou,“ pohrozil proruským aktivistům gubernátor Volodymyr Nemyrovskyj.

Oděsa na jihu Ukrajiny je čtvrtým největším městem Ukrajiny, žije přibližně 1 milion obyvatel – Ukrajinců, Rusů i mnoha dalších národností. Již od 19. století je oblíbeným turistickým cílem. Čeští vojáci v ní působili za první i druhé světové války. Ve městě od roku 2000 působí krajanský spolek Česká rodina. V Oděse žil 43 let hudební skladatel Josef Přibík a pobýval zde i Svatopluk Čech. Oba zde mají pamětní desku.

Vojenskou historii Oděsy připomíná několik vojenských muzeí. Například katakombách, které jsou součástí Muzea partyzánské slávy, se dodnes zachovaly kresby slovenských vojáků. Za druhé světové války sloužily katakomby jako tajný úkryt odbojových protiněmeckých skupin.

„S muzei jsme si vyměnili poznatky a kontakty s tím, že jim dodáme určité materiály,“ popsal počátek navázané spolupráce Radim Chrást.

Zástupci československých legionářů do města přijeli uctít památku všech padlých hrdinů bojujících za svobodu města Oděsa a připomenout účast českých a slovenských partyzánů a vojáků.

Účastníci cesty nepodporují žádnou z kyjevských politických stran, podle Chrásta ale chtějí podpořit demokratické tendence v zemi.

V Oděse na jihu Ukrajiny si připomněli výročí 70 let od osvobození | Foto: ČTK/AP

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme