Zeman: ČR by měla obchodovat i se státy kritizovanými za porušování lidských práv

Prezident Miloš Zeman není spokojený se současnou českou ekonomickou diplomacií. Podle něj by Česko mělo obchodovat i se zeměmi, které jsou kritizované kvůli porušování lidských práv. Zeman tak navázal na svůj předchozí výrok ze začátku března, že stát by neměl ohrožovat vývoz a investice tuzemských firem například do Íránu či Uzbekistánu přehnaným důrazem na ochranu lidských práv.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle prezidenta Miloše Zemana by případné sankce proti Rusku k ničemu nevedly

Podle prezidenta Miloše Zemana by případné sankce proti Rusku k ničemu nevedly | Zdroj: ČTK

„Nejsem spokojen s tím, jak probíhá skutečná ekonomická diplomacie. To znamená, jak se snažíme dobýt nové trhy, jak se občas objevují naprosto nesmyslné překážky, ať už celní, vízové nebo jakékoli jiné,“ řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro ČTK.

Podle něj by Česko mělo obchodovat se všemi zeměmi. I s těmi, které mají problém s porušováním lidských práv. „Měli bychom (s nimi) obchodovat stejnou měrou a měli bychom upozorňovat na porušování lidských práv,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle prezidenta Miloše Zemana by ČR měla obchodovat i se zeměmi, které mají problém s porušováním lidských práv. Téma pro ředitele společnosti Člověk v tísni, Šimona Pánka a viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy, Radka Špicara.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar se slovy prezidenta souhlasí. „Myslím, že jde skloubit obojí. Obchodovat s těmito zeměmi a interakci, kterou vzájemným obchodem vytvoříme, využít k tomu, abychom těm režimům či vládcům řekli, co se nám na nich nelíbí a zároveň si vyslechli, co se nelíbí jim na ČR,“ řekl.

Příkladem toho, že to v praxi tak dělat lze, je podle Špicara například německá politika vůči státům, jako je třeba Čína.

Také podle ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka se nemusí vylučovat obchod se zeměmi a zároveň je kritizovat na poli lidských práv.

„Nikdo netvrdí, že bychom měli bránit českým firmám vyvážet a obchodovat s těmito zeměmi. Neměli bychom to ale dělat za cenu politické legitimizace a politického kreditu, který budou naši prezidenti, vláda či poslanci dávat vládcům vzešlým z jasně nedemokratických voleb, kteří nejsou legitimní,“ vysvětlil.

„Rozhodně jsem ale proti tomu, abychom na státní návštěvu zvali diktátory, kteří 25 let vládnou své zemi, a doufali, že tam prodáme 12 tramvají. To za to nestojí,“ zdůraznil Pánek.

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme