Ukrajinská armáda se stahuje kolem Slavjansku. Místní se připravují na útok

Ukrajinské síly ukončily přípravnou fázi protiteroristické operace na východě země a připravují se k zásahu proti ozbrojeným proruským separatistům, kteří ovládají tamní města. Zvláštní policejní komanda včera obsadila vojenské letiště u Kramatorsku a armáda se seskupila kolem sousedního Slavjansku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští separatisté ve Slavjansku posilují barikády | Zdroj: Reuters

„Bojíme se, co jiného. Bydlím tady v domě na rohu, mám ženu, dceru a vnučku. Život je jenom jeden, v noci budu hlídat venku,“ říká pan Arkadij, který žije v centru Slavjansku.

Tanky ani obrněná vozidla zatím nikde nejsou, hlásí místní taxikáři. Na Leninově náměstí uprostřed města nejsou znát žádné stopy po panice, lidé se chovají jako jindy. Ne všichni jsou ale klidní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ve Slavjansku sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

„Rozpoutala se válka. Copak je to možné? Tohle město vybudovali naši lidé. Uklidněte je někdo. Musíme žít klidně a mírově,“ rozčiluje se důchodkyně.

Je Ukrajinka a nechce do Ruska. Ráda by prý dožila ve svobodné zemi.

Místní mají málo informaci o tom, co se chystá. Paní Oxana přišla k jedné z barikád podpořit místní proruskou domobranu, pod kabátem má ale připnutou ukrajinskou žluto-modrou stužku.

Ve východoukrajinském Luhansku se konala demonstrace na podporu vlasti | Foto: Reuters

„Chceme tady žít po svém. Nepotřebujeme tady Rusko ani Ameriku. Naši chlapci dělají zrcadlově totéž, co ti v Kyjevě – bouří se. Ale zatímco o těch kyjevských se mluví jako o hrdinech, naši jsou prý separatisti. To je přece hloupost. My jen chceme, aby respektovali naše práva,“ upozorňuje.

Většina obyvatel Slavjansku nedůvěřuje nové kyjevské vládě. Mnozí na druhou stranu nevěří ani v to, že by se jim v Rusku vedlo lépe. Stali se prý figurkami ve hře, které moc nerozumějí. Vadí jim také, že na jejich názor se nikdo nezeptal.

Separatisté ve městech Doněcké oblasti obsazují klíčové úřady | Foto: ČTK

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme