Mladým koledníkům nenalévejte, nabádají odborníci před velikonočním pondělím

Dnešní koledníci si místo vajíček často vykoledují skleničku něčeho ostřejšího. Odborníci ale varují před naléváním alkoholu dětem a také mladým dospělým. Zákon sice povoluje konzumaci od osmnácti let, podle psychiatrů je to ale brzo. S alkoholem není kam pospíchat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípitek (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Alkohol zkouší mladí mnohem dřív než v osmnácti a někdy to je i z rukou dospělých. Doby, kdy si děti běžně kupovaly alkohol v obchodech nebo po hospodách, jsou už pryč, ale jedinci, kteří chtějí, se k alkoholu stejně dostanou.

Podle psychiatra a odborníka na závislosti Karla Nešpora se tomu dá předejít. Nešpor nabádá rodiče, aby se dětem věnovali, dávali jim najevo svou přízeň a o všem s nimi mluvili:

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč by se mladistvým nemělo nalévat na Velikonoce, zjišťoval Martin Karlík

„Měla by tam být jasná, důrazná a nekompromisně prosazovaná pravidla, co potomci směji a co ne. Anglicky se tomu říká ‘tough love‘ neboli tvrdá láska, tedy na jedné straně čas a pochopení a na straně druhé jasná a tvrdá pravidla.“

U dětí totiž hrozí, že si rychle vypěstují závislost. Alkohol na ně podle Nešpora působí podobně jako drogy:

„Alkohol je látka, která v mozku působí na dopaminové receptory, to znamená na stejná místa jako třeba kokain nebo pervitin. Působí také na opiátové receptory, na ně působí heroin. Kromě toho působí i na další receptorové systémy.“

Křesťanům končí na Bílou sobotu půst, opět se rozezvoní zvony

Číst článek

Zákon sice povoluje pít alkohol od osmnácti let. Mozek tou dobou ale ještě není plně vyvinutý, a tak to odborníci nedoporučují.

„Mozek je dospělý až hodně po dvacátém roce. V průběhu dětství a dospívání se vytváří složité sítě nervových buněk, takže ti, kteří pijí alkohol nebo kouří marihuanu, jsou na tom prokazatelně hůře, co se týče intelektu, prospěchu a duševní výkonnosti,“ dodává psychiatr Nešpor.

Církev, ve které je farářem, má v názvu Mistra Jana Husa. On sám je z Keni a o Velikonocích se nezastaví

Číst článek

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme