Lavina na Everestu zabila nejméně 12 nepálských šerpů, dalších pět se pohřešuje

Nejméně 12 nepálských horských vůdců zabila lavina pod Mount Everestem. Dalších pět lidí se pohřešuje. Pátrají po nich vrtulníky i záchranné týmy, vyslané ze základního tábora pod nejvyšší horou světa. Úřady se ale obávají, že pohřešovaní mohli zůstat pod lavinou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mount Everest (uprostřed nejvyšší) | Zdroj: Reuters

Příval sněhu, který spadl na trase užívané k výstupu na vrchol, zaskočil ve tři hodiny ráno skupinu průvodců ve výšce asi 6000 metrů. Na jejich pomoc vyrazili jejich druhové ze základního tábora a z hlavního města Káthmándú tři záchranné vrtulníky.

„Těsně pod prvním výškovým táborem začíná ledopád Khumbu, který vede do základního tábora. Je to strašně nebezpečné místo plné séraků (ledovcových trhlin – pozn. red.) a ledovcových věží, které tam kdekoli padají. Ledopád je strašně živý,“ vysvětluje horolezec Radek Jaroš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O události pod Everestem mluvil horolezec Radek Jaroš

Proto první pokusy na horu ve 20. letech vedly ze severu, a ne z jihu, protože v té době byl ledopád považovaný za neprůstupný. V současné době ho šerpové udržují pro komerční lezce, kteří nejsou zkušenými horolezci.

„Já si myslím, že se to stalo v místě, kde se při průchodu kuloárem Khumbu musí hodně traverzovat, nad ním občas visí séraky, které když spadnou, zasáhnou cestu, kterou chodí horolezci. To je nejnepříjemnější úsek. Člověk musí být trochu fatalista a věřit, že lavina, která spadne – někdy jednou za týden, za měsíc, za půl roku – místo nezasáhne,“ doporučuje Jaroš.

Od roku 1953, kdy na vrcholu nejvyšší hory světa stanul Edmund Hillary se šerpou Tenzingem Norkejem, vystoupilo na Mount Everest přes 4000 horolezců. O život tam přišlo téměř 250 lidí. Dnešní lavina zavalila cestu, kterou si vybrali právě Hillary a Norkej.

Tato lavina navíc není sněhová, ale ledová. „Uvolní se tam asi tuny ledu půl kilometru nad touto cestou a zavalí ji. Šance na přežití šerpů jsou minimální,“ domnívá se.

V základním táboře 5364 metrů nad mořem jsou teď už stovky horolezců, jejich průvodců a nosičů, kteří se připravují k výstupu na Mount Everest počátkem května, kdy by pro to měly být příhodné povětrnostní podmínky. Před výstupem se zakládají tábory ve větších výškách a průvodci připravují cesty a upevňují lana na svazích.

„Šerpové budují klientům ve výškách 6000 a 6400 metrů první a druhý výškový tábor. A až je teprve vybudují a cesty zafixují, tak se do nich pouští klienti komerčních expedic. První tam už začínají chodit, ale provoz je teprve na začátku,“ dodává.

Lavina na Mount Everestu zabila nejméně 12 nepálských šerpů | Foto: ČTK

V základním táboře jsou teď už stovky horolezců, jejich průvodců a nosičů, kteří se připravují k výstupu na Mount Everest počátkem května | Foto: Reuters

Michaela Vydrová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme