Divadlo Na Zábradlí přináší první divadelní portrét Václava Havla. Má podobu kabaretu

Život Václava Havla inscenovali v Divadle Na Zábradlí jako kabaretní čísla. Právě na této scéně začala divadelní kariéra bývalého českého prezidenta. Předlohu inscenace Velvet Havel napsal a hudbu k ní složil Miloš Orson Štědroň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kabaret Velvet Havel v Divadle na Zábradlí. Foto ze zkoušky | Zdroj: ČTK

První divadelní portrét Václava Havla snad ani nemohl vzniknout jinde než na jevišti, kde pracoval jako kulisák a kde se proslavil jako dramatik.

Na premiéře kabaretu Velvet Havel se v hledišti sešli pamětníci slavné éry 60. let této scény i vrstevníci režiséra, který v době sametové revoluce chodil sotva do první třídy. Ti první vzpomínali jako Marie Vodičková, manželka spoluzakladatele a mnoho let i ředitele Divadla Na Zábradlí.

„Říkali jsme mu 'medvídku'. Myslím si, že Havel měl kabaret rád, takže to bude takové adekvátní,“ vzpomíná Marie Vodičková s tím, že ženám se určitě líbil, ale vášním nikdo průchod nedával, protože v divadle byla zaměstnána i Václavova žena Olga.

S napětím očekávala premiéru i sousedka Václava Havla z Hrádečku a editorka knihy jeho textů o divadle Anna Freimannová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiéru kabaretu Velvet Havel navštívila i Marie Reslová

„Myslím, že představitel Václava byl dobře vybraný. Dobře ho vystihoval. Jsem vděčná, že neráčkoval, protože většinou se Havel interpretuje tím, že ráčkuje a tím je všecko ostatní ztracené,“ hodnotí Anna Freimannová a pokračuje:

„A myslím si, že i paní Spurná Olgu občas trefila. V některých těch scénách jsem se s Olgou potkala – nejen že je jí fyzicky dost podobná, ale měla sílu té osobnosti.“

Pamětníci se bavili, ale od mladých tvůrců očekávali nějaký vyhraněný pohled.

„Uznávám, že mají ohromné nápady, na tři premiéry by to stačilo. Režijní nápady – skvělé. Ale ten portrét Havla mi z toho nevyrůstá,“ dodává Marie Vodičková.

Kabaret Velvet Havel v Divadle na Zábradlí. Foto ze zkoušky | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Divadelní kritik Martin Zahálka, který sametovou revoluci prožil jako batole, se bavil skvěle.

„Myslím, že víc než o Václavu Havlovi je ta inscenace o tom, jak se můžeme vztahovat k ikonám a jak si z nich můžeme dělat legraci,“ shrnuje svůj zážitek z představení Martin Zahálka.

Druhá premiéra kabaretu Velvet Havel je dnes večer.

Kabaret Velvet Havel v Divadle na Zábradlí. Foto ze zkoušky | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Marie Reslová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme