Gerry Adams opustil policejní vazbu, pořád ale může být obviněn

Šéfa republikánské strany Sinn Féin Gerryho Adamse pustila severoirská policie po čtyřech dnech z vazby. Obvinění známému politikovi nesdělila, ale předala jeho složku státnímu zastupitelství. Adamse spojují s únosem a vraždou ženy v 70. letech minulého století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerry Adams po propuštění z vazby, v níž strávil čtyři dny. 4. 5. 2014 | Foto: Reuters

Adams musel policejní stanici v Antrimu opustit zadním východem. Hlavní bránu totiž blokovali aktivisté, kteří si nepřáli jeho propuštění.

Zdůraznil, že je občan jako každý jiný a nechce žádné zvláštní zacházení. Adams má ale za to, že se proti němu vede „zlovolná, zákeřná a lživá kampaň“. Mají ji prý na svědomí jakési „temné síly“, které se snaží podkopat severoirský mírový proces.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval londýnský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

Zopakoval také, že nemá absolutně nic společného s přípravou únosu Jean McConvilleové a s její vraždou. Zpochybnil i důkazy, s nimiž policie pracuje.

„Podezření ze spiknutí s cílem zabít paní McConvilleovou jsou skoro výlučně založená na informacích z doslechu. Ty pocházejí od anonymních respondentů z řad republikánů, které vyzpovídala americká Boston College,“ prohlásil Gerry Adams.

„Naše společnost se může ubírat jedině kupředu. Cesta nazpátek znamená bomby nastražené na silnicích. Ano, musíme se zaobírat naší minulostí a Sinn Féin se k tomu zavázala. Ale existují živly, které staví do cesty překážky,“ dodal.

Zadržení během kampaně

Adams podobně jako jeho nejbližší spolupracovník, severoirský vicepremiér Martin McGuinness, nepovažuje za náhodu, že ho policie zadržela během vrcholící kampaně před volbami do Evropského parlamentu. Prý se vše dalo udělat mnohem diskrétněji.

Policie teď vyšetřovací spis předsedy Sinn Féin předá nejvyššímu státnímu zastupitelství v Ulsteru, které ještě může Adamse obvinit. Případ ale dostane na stůl náměstek, hlavní žalobce Barry McGrory totiž v minulosti pracoval coby advokát pro Gerryho Adamse.

Prokuratuře nějakou dobu potrvá, než spis prostuduje. Další posun v případu se tedy nejspíš nedá očekávat před eurovolbami.

I kdyby Gerry Adams nakonec stanul před soudem a byl usvědčen, hrozily by mu nejspíš jen dva roky vězení. V rámci ulsterské mírové dohody z roku 1998 se takto výrazně snížily tresty za vraždy spáchané členy polovojenských organizací obou znesvářených stran.

Jiří Hošek, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme