Agentura CzechInvest plánuje zřídit další pobočku. Má být v Jižní Koreji

Zahraniční zastoupení ministerstva průmyslu a obchodu se po dvouleté integraci do jednotné sítě opět vrátí pod státní agentury CzechInvest a CzechTrade. Obě agentury budou samostatné a měla by se rozšířit síť jejich poboček. Vláda věří, že právě tohle je nejlepší cesta, jak podporovat zahraniční obchod a lákat zahraniční investory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sejong center se nachází přímo na jedné z hlavních tříd v centru Soulu | Foto: René Zavoral

„Jakou přesně bude mít pobočkovou síť obnovený CzechInvest, není úplně zřejmé,“ řekl v pátek ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Ale v principu se debatuje pouze o tom, zdali by neměla přibýt pobočka v Soulu, protože Jižní Korea se v mezidobí stala význačným obchodním a investičním partnerem. V Koreji je také celá řada příležitostí,“ uvedl.

CzechInvest má aktuálně šest zastoupení v zahraničí. Ondřej Votruba, pověřený řízením agentury po odvolání Mariana Piechy letos v únoru, by jejich počet rád zvýšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném rozšiřování sítě poboček agentury CzechInvest mluvil na Plusu Ondřej Votruba, pověřený jejím řízením

„Šest je minimální počet. Pochopitelně platí, že čím více poboček, tím lépe můžeme lákat investory. Na druhou stranu pobočky nejsou levné, musíme měřit efektivitu a vynaložené náklady. Za optimální číslo považuji osm či devět,“ říká.

A potvrzuje, že Jižní Korea je pro CzechInvest prioritní zemí: „Pokud budeme mít prostředky na otevření sedmé pobočky, pak rozhodně bude v Jižní Koreji.“

Jižní Korea podle Votruby v posledních měsících předčila co do objemu kontaktů a jednání o potenciálních investicích i tradičně dominantní partnery, jako jsou Německo, Spojené státy a Japonsko.

CzechInvest má momentálně rozjednánu zásadní investici právě s jihokorejským partnerem, jeho jméno ale Votruba zatím uvádět nechce.

„Celý minulý týden probíhalo intenzivní jednání. Je to komplikované jednání, věříme, že se snad blíží úspěšnému finiši. Rozhodnutí by mělo padnout během několika týdnů,“ sděluje pouze.

Zájem investorů se opět zvedá

Letošní rok je podle Votruby z hlediska zájmu investorů příznivější než předchozí roky. „Je to o hodně lepší. V posledních letech bylo projektů méně, tento rok jich je podstatně víc. Do poloviny dubna máme kolem stovky projektů, to je obrovský nárůst.“

Vzestup je dán kombinací různých faktorů, především zlepšující se ekonomickou situací.

„Další důvod je trochu paradoxní. Evropská komise oseká od 1. července veřejnou podporu. Firmy se snaží stihnout ještě staré výhodnější podmínky,“ vysvětluje Votruba a dodává:

„A věřím i tomu, že je tu určitý entuziasmus s nástupem nové vlády a to, že CzechInvest konečně získal politickou nezávislost, má vliv na lepší výkon našich zaměstnanců.“

CzechTrade a CzechInvest - zahraniční mimoevropská zastoupení | Foto: Český rozhlas

kap, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme