Kompromis o platech zprostředkuje v automobilce Hyundai třetí strana

Zprostředkovatel ministerstva práce se bude pokoušet uklidnit napjatou atmosféru v automobilce Hyundai v Nošovicích. Chystá se přebrat vedení kolektivního vyjednávání. Odbory se s vedením společnosti totiž ani na 12 setkáních nedohodly na výši mezd na letošní rok. Přes tři tisíce zaměstnanců automobilky jsou kvůli tomu ve stávkové pohotovosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobní linka v Nošovicích (ilustrační foto) | Foto: Hyundai Motor Manufacturing Czech

Muži v černočervených kombinézách dokončují dokonalý sestřih trávníků kolem hal a automobilka tak působí zcela bezchybně. Uvnitř ale taková idylka nepanuje.

„Je to nervóznější, protože lidé nevědí, co bude,“ říká jeden ze zaměstnanců.

Mezi zaměstnanci je nejistota kvůli nárůstu mezd. Vedení firmy nabízí přes pět procent, odbory požadují zhruba dvojnásobek. A lidé, kteří spěchají na směnu, s tím souhlasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Nošovicích sleduje Iva Havlíčková

„Myslím, že zisky má firma veliké. A to, co oni nám přidávají, to je… to je nic,“ říká muž, který pracuje ve finální montáži a který je připraven v případě potřeby se zapojit do stávky.

Bezvýsledné jednání mezi vedením automobilky a zaměstnanci teď přebere zprostředkovatel. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo advokáta Dominika Brůhu.

„Nejdříve si vyžádám materiály a předpokládám, že proběhne i osobní jednání,“ konstatuje Dominik Brůha.

Pokud se zprostředkovateli nepodaří přimět obě strany k dohodě, hrozí v automobilce stávka. Podle mluvčího firmy Petra Vaňka by způsobila milionové škody denně.

„Při naší výrobě jedno auto za minutu jich za 24 hodin čili za 3 směny vyrobíme 1300. Jsme stále přesvědčeni o tom, že dospějeme k dohodě, že stávka je opravdu za prvé krajní a za druhé naprosto zbytečný krok,“

Zprostředkovatel vstoupil loni například do vyjednávání mezi horníky a vedením společnosti OKD. Tehdy ale se svým návrhem neuspěl. Nakonec ke stávce nedošlo, protože se obě strany na poslední chvíli dohodly.

Iva Havlíčková, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme