Politika vůči Ukrajině má v Rusku i kritiky. V Moskvě uspořádali malé referendum

Přestože většina Rusů schvaluje anexi Krymu i celkově ruskou zahraniční politiku vůči Ukrajině, existují skupiny s odlišným pohledem. Ty se na různých demonstracích, mítincích a jiných pouličních akcích snaží ruskou veřejnost upozornit na to, že podobné akce mohou mít pro samotné Rusko nedozírné následky. Jednou z takových organizací je Solidarita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko, Moskva. Mítink hnutí Solidarita před stanicí metra Treťjakovská | Foto: Martin Dorazín

Ruské hnutí Solidarita uspořádalo svůj mítink před stanicí metra Treťjakovská v centru Moskvy.

„Chceme upozornit na problém vyslání našich vojsk na Krym, jeho obsazení a snažíme se přinutit lidi, aby o tom přemýšleli, nebo spíš je přimět, aby mysleli, nutit nikoho nechceme. Naše Solidarita je proti Putinově politice na Ukrajině a pro dnešní protest jsme zvolili formu ankety. Na hlasovacích lístcích se k tomu lidé mohou vyslovit,“ vysvětluje organizátorka Naděžda Miťuškinová.

Na hlasovacích lístcích mají lidé možnost odpovědět na otázku: Souhlasíte s postupem Vladimira Putina na Ukrajině. A možnosti – ano, souhlasím, víceméně souhlasím, víceméně nesouhlasím, či ne, nesouhlasím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mítink namířený proti ruské politice vůči Ukrajině navštívil i zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„Proč tady agitujete proti Putinovi, je to zákonně zvolený prezident a zachránil Krym, já pocházím z Abcházie a my jsme rádi, že jsme se přidali k Rusku. Na Krymu je stejná situace jako v Abcházii a oni budou šťastní,“ zní od kolemjdoucích odpůrců mítinku.

Ne všichni smýšlejí stejně. K hlasovací urně přistupuje s vyplněným lístkem a s vlčákem mladík Anton. Říká, že na Ukrajině má hodně přátel a podle toho se také rozhodl.

„Plně podporuji protivníky oddělení Krymu od Ukrajiny. Krym pro mě zůstává Ukrajinou stejně jako jiné její oblasti,“ podotýká.

To není převažující ruský názor. Většina si podle průzkumů myslí, že Krym je historickou součástí Ruska, že je to ruská půda.

Podle Antona však Rusové svou historii znají povrchně a jejich vřelý vztah ke Krymu určují mnohem pragmatičtější důvody.

„Mnozí se domnívají, že Rusko je tam, kde jsou naše vojenské základny a kde kotví Černomořská flotila. Současné ruské obyvatelstvo Krymu, to jsou většinou přistěhovalci nebo jejich potomci, kteří už tam vlastní nemovitosti. A potom: Krym je rekreační oblast a hodně lidí si myslelo, že jezdit na ruský Krym bude prostě pohodlnější,“ dodává Anton.

Rusko, Moskva. Mítink hnutí Solidarita před stanicí metra Treťjakovská | Foto: Martin Dorazín

I tady na mítinku padají slova a obvinění, že lidé z hnutí Solidarita jsou „pátou kolonou“ Západu v Rusku a zrádci národních zájmů.

Podle člověka, který zahájil bouřlivou diskusi, byly na Krymu už na konci února příznaky etnického konfliktu. Kdyby Rusko Krym včas nezabralo, došlo by podle něj ke krveprolití.

Za hodinu a půl se v hlasovací urně nashromáždilo několik set lístků. Jak říká aktivista Solidarity pan Michail, národ je lhostejný – prý mu říkají: tady máš televizi, tady máš zábavu a nepleť se nám do naší politiky.

Podobně cynická je i Naděžda Miťuškinová. „U nás jsou lidé bohužel tak neúspěšní, že jim jakýkoli přídavek – například Krym – připadá jako vítězství. Ale to je pouze dočasné. To, co se stalo, lidé pochopí až později. A dojdou jim rizika. Jestliže jsme ochránili Rusy na Krymu, proč by Číňané nemohli ochránit Číňany žijící na Sibiři? Je to zhoubný přístup. Žijeme v 21. století a řešit problémy zbraněmi, to není civilizované,“ dodává Naděžda Miťuškinová.

Americká politika vůči Rusku selhala, myslí si odborník na diplomacii Kralev

Číst článek

Na pěší zóně stále ještě postávají hloučky lidí a diskutují o tom, zda je ruský přístup k Ukrajině správný, nebo není. A to bylo také jedním z cílů této akce.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme