Prezident chce vetovat návrh zákona o NP Šumava. Kvůli bezzásahovým zónám

Prezident Miloš Zeman chce vetovat senátní návrh zákona o Národním parku Šumava. Kontroverzní normu podpořil Senát v prvním čtení. Prezident zatím vetoval jen jediný zákon, navíc po dohodě s parlamentem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Pan prezident v diskusi s ministrem životního prostředí hovořil o problematice senátního návrhu a avizoval, že je připraven ho vetovat,“ řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Podle Ovčáčka je důvodem prezidentova veta problematika bezzásahových zón.

Senát návrh zákona o Šumavě podpořil na konci dubna v prvním kole projednávání. Senátoři chtějí, aby se národní park řídil pravidly, jež bude určovat zákon.

Senátní návrh vychází z předlohy, jejíž projednávání nestihla před svým rozpuštěním dokončit bývalá Sněmovna. S návrhem podle předkladatelů souhlasila rada parku a šumavské obce, které byly s předlohou seznámeny.

Návrh: Nezasahovat do více než čtvrtiny NP Šumava

Senátoři navrhují mimo jiné rozšířit první zónu v NP Šumava na 26,5 procenta území parku, která nebude zcela bezzásahová.

Norma ale klade podle kritiků stejný důraz na rozvoj obcí jako na ochranu přírody, čímž se rozchází s principy národního parku. Umožňuje například lovit zvěř všude mimo obce či by usnadnila výstavbu kontroverzních projektů.

Jelen v NP Šumava | Foto: Národní park Šumava, Marek Drha

Zákon navrhuje, aby se v lesích NP hospodařilo jako v komerčních. Zavádí i daňové kompenzace pro obce na území parku.

Senát normu podpořil přes kritiku vědců, ekologů i ministerstva. Ti namítají, že zákon by nechránil šumavskou přírodu, kvůli níž byl národní park vyhlášen, a jde proti zákonu o ochraně přírody a krajiny.

Národní Park Šumava | Foto: ČTK

ČTK, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme