Ústavní většinu pro fiskální pakt chce dát koalice dohromady s TOP 09 či komunisty

Sněmovna se bude dál zabývat fiskálním paktem Evropské unie, dnes ho poslala do druhého čtení. Přistoupení k dohodě, která zavazuje země eurozóny k rozpočtové kázni, už dříve schválila Sobotkova vláda. Pro její definitivní přijetí však bude potřeba ústavní většiny, kterou stávající koalice nemá. Vláda chce hledat podporu u TOP 09 či u komunistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka při příjezdu na mimořádný summit EU k Ukrajině | Zdroj: ČTK

Pro přijetí paktu je potřeba ústavní většina 120 hlasů, koalici jich tedy chybí devět. Ani u KSČM ani TOP 09 je však nebude hledat snadno.

Zatímco vláda plánuje, že k částem paktu, které zavazují zemi k tvrdým rozpočtovým opatřením, přistoupí až některá z příštích vlád po přijetí eura, TOP 09 ji vyzývá, aby to udělala dřív. Za přihlášení se k rozpočtové kázni slibuje nejen hlasy pro fiskální pakt, ale i podporu všech vládních rozpočtů.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se však vláda k něčemu takovému nyní zavázat nemůže.

„Není možné během jednoho roku redukovat deficit na jednu polovinu, to znamená během roku najít 50 miliard korun, to vůbec není realistický úkol a ani panu Kalouskovi se za sedm let nevedlo takto radikálně snížit schodek veřejných rozpočtů. Takže v tomto parametru ta dohoda příliš pravděpodobná není. Ale já doufám, že se nám podaří dosáhnout i určitého posunu stanovisek ze strany TOP 09,“ uvedl premiér.

Komunisté se podle svého poslance Jiřího Dolejše debatě nebrání, ani u nich však vláda jen tak podporu nenajde.

„Máme celou řadu dotazů, které chceme diskutovat,“ řekl Dolejš. Podle něj jde především o to, že by závazek mohl podvázat rozpočet, což by mohlo být nepříjemné ve „složitých časech“.

„A tudíž je možné, že do doby, než nabude platnosti to kritické ustanovení, tak samotná Evropa bude muset některé věci prostě předělat,“ dodal komunistický poslanec.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme