Porod jen s asistentkou se v Česku příliš neujal, ženy spíše důvěřují lékařům

Už čtyři měsíce můžou mít ženy u porodu v nemocnici místo lékaře jen porodní asistentku. Bylo to možné už dřív, ale od letošního roku je to vymahatelným právem matky. Lékaři ale větší zájem o tento typ porodů nezaznamenali. Na ministerstvu zdravotnictví zároveň brzy vznikne speciální skupina k porodním asistentkám. Bude se zabývat jejich vzděláváním a evropskými směrnicemi, které se jich týkají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Paní Petra si vyzkoušela obě možnosti, jak porod s lékařem, tak ten s porodní asistentkou.

„Mohla jsem se na ní spolehnout, že mi nemůže vnutit zákroky, které by mi třeba úplně nevysvětlila. To jsem u porodu s lékařem nezažila, tam naopak docházelo k tomu, že se mnou personál manipuloval,“ vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lenky Jansové

Pokud se žena rozhodne v porodnici jen pro asistentku, stejně ji musí vyšetřit lékař. Samotného porodu se ale neúčastní a přivolán je jen při komplikacích.

V čem je podstata lednové změny, vysvětluje ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě Jaroslav Feyereisl.

„Byla uznána vzdělání porodním asistentkám, znalosti a dovednosti byly zakotveny do vzdělávacích programů a je tedy zcela oficiálně možné, aby si těhotná žena vybrala porod s porodní asistentkou. Samozřejmě záleží i na zodpovědných vedoucích jednotlivých pracovišť, na kolik tuhle možnost otevřou,“ dodává.

Zájem o porodní asistentky zatím ale není příliš velký, potvrzuje primář porodního oddělení brněnské Fakultní nemocnice Bohunice Petr Janků.

„Existují určité skupiny žen, které by o to eventuálně zájem měly, ale na druhou stranu musíme zastupovat zájmy většinového proudu žen. Ale máme k dispozici více než 40 porodních asistentek,“ popisuje.

Jinak než lékaři to vidí samotné porodní asistentky. Podle Zuzany Štromerové z České konfederace porodních asistentek se zájem matek o jejich služby zvyšuje.

„Jestliže je žena naprosto fyziologická, její těhotenství nevykazuje žádné patologické známky, nemá žádnou chorobu spojenou s těhotenstvím, tak by měla mít možnost být v péči porodní asistentky po celou dobu těhotenství,“ říká Zuzana Štromerová z České konfederace porodních asistentek.

„Lékař by tak nemusel být zatěžován a svůj čas by mohl věnovat maminkám, které to skutečně potřebují,“ dodává.

Všichni teď napjatě čekají na verdikt štrasburského Evropského soudu pro lidská práva. Česko tam totiž čelí žalobě, že dostatečně nezajišťuje těhotným ženám právo vybrat si, jak budou rodit.

Lenka Jansová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme