Senioři opravují zříceninu Potštejna, chtějí hrad zachovat pro příští generace

Je jim celkem 423 let a říkají si Dědkostav. Je to parta šesti důchodců, kteří už 12 let pracují na zvelebování zříceniny hradu Potštejn na Rychnovsku. Zaměstnává je obec, které památka patří, a všichni jsou spokojení. Dědci - jak si sami říkají - nesedí doma u televize a obec ušetří peníze za drahé stavební firmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřícenina hradu Potštejn | Foto: Jan Dudík, CC BY-SA 3.0

Parta seniorů teď opravuje zdi u druhé brány. Práce tam mají tolik, že ji letos nestihnou.

Před 12 lety byl hrad Potštejn v havarijním stavu. Dědci dostavěli vnitřní zdi a uzavřeli ho. Pak bylo třeba zajistit bezpečí návštěvníků.

Hradní palác zastřešila specializovaná firma, ale parta seniorů si poradila i s klenbami na hradbách. „Tyhle klenby dají práci, to není žádná sranda. Člověk se musí učit celý život. Tahle šablona se postaví pod to a na to se pak staví cihly,“ říká jeden ze seniorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Potštejně natáčela redaktorka Kristýna Štanderová

Hrad postavil na konci 13. století Půta z Potštejna. Mezi jeho další zajímavé majitele patří loupeživý rytíř Mikuláš nebo Karel IV. Dědci ho podle rozhodnutí obce zakonzervovávají, aby dál nechátral. „Museli jsme vylézt do výšky pěti pater. Bez výtahu, po žebříku. Je to zabezpečené, mělo by to vydržet,“ dodává další.

Posledním majitelem hradu byl Jan Ludvík Chamaré, který ho zdevastoval. Hledal tam legendární poklad a zároveň z něj bral kámen na stavbu zámku v podhradí.

„Kámen si musíme shánět, to jedeme tady do Černé Skály, vybereme si z kupy, aby to k něčemu vypadalo. Ručně ho naložit, přivézt ho sem a dát na zeď,“ popisují shánění materiálu.

Humor a elán dědkům neschází. Práce před sebou mají na spoustu let. Obec chce zdi opravit také z vnější strany a dostavět venkovní opevnění.

„Já si myslím, že tu hotovo nikdy nebude. Rozhodně hrad ale nepostavíme do původní podoby. Budeme to ale zachraňovat pro příští generace,“ dodávají.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme