Ukrajinské jednotky dobyly zpět radnici v přístavu Mariupol

Ukrajinské jednotky znovu dobyly radnici v přístavu Mariupol na jihovýchodě země, kterou v úterý obsadili proruští rebelové. Podle ukrajinských médií se ve městě v noci na dnešek tvrdě bojovalo, příslušníci národní gardy nicméně vytlačili separatisty z radnice zpět do ulic. Rebelové pak ještě blokovali dopravu. Zprávy zatím nebylo možné ověřit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští separatisté v Mariupolu. 4. 5. 2014 | Zdroj: Reuters

Násilí vzplálo v půlmilionovém Mariupolu v úterý po několika klidných dnech. Proruští vzbouřenci tam obsadili radnici, centrální Leninovu ulici rozdělila hradba z hořících pneumatik a střílelo se i u místního letiště. Ve městě se kvůli zablokovaným ulicím zastavila doprava, ta ale dnes podle Reuters opět funguje.

Na celém východě země kvůli bojům mezi vzbouřenci a ukrajinskými jednotkami dál panuje velmi napjatá situace. Týká se to zejména Doněcké a Luhanské oblasti, kde radikálové ovládli několik měst a obcí a kde v úterý zahynulo nejméně osm lidí.

Do Moskvy míří šéf OBSE. Jednat bude o uklidnění situace na východě Ukrajiny

Číst článek

Další střety hlásí také vychodoukrajinský Slavjansk. Podle ruských médií je město neprodyšně uzavřeno a ukrajinští vojáci prý brání ve výjezdu i civilistům.

Další rozbuškou může být pro separatisty úterní rozhodnutí ukrajinského parlamentu, který zamítl navrhované referendum o jednotě země.

Porošenko: V Oděse šlo o teroristický útok

Favorit v nadcházejících prezidentských volbách na Ukrajině Petro Porošenko mezitím přišel s tvrzením, že přes čtyři desítky lidí, kteří přišli před několika dny o život v Oděse, někdo otrávil. Důkazy, které shromáždili vyšetřovatelé, prý ukazují, že šlo o teroristický útok.

První zprávy, které se po pátečním incidentu v Oděse objevily, mluvily o tom, že 46 lidí zahynulo při požáru v budově, kde sídlí odborová centrála. Většina obětí se prý otrávila zplodinami hoření. Ukrajinští politikové teď přišli s tím, že to, co je zabilo, nebyl kouř z ohně, ale jiná, zatím neznámá látka.

Podle deníku Ukrajinska pravda navíc požár nepropukl v přízemí budovy, ale ve vyšších patrech. Policie prý v domě našla nábojnice, zbraně a zápalné lahve - to má naznačovat, že oheň někdo založil úmyslně. Informace o tom, kdo by za tím mohl stát, ale zatím nejsou příliš konkrétní a různí se.

Krize na Ukrajině - z bojů o Slavjansk na východě Ukrajiny hlášeno až pět mrtvých - mapa | Foto: ČTK

ČTK, Tea Turková, Petra Novotná, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme