V Moravskoslezském kraji ubylo nezaměstnaných, najít práci na Ostravsku je ale stále těžké

Fronty u přepážek na úřadu práce jsou zase o něco kratší. Nezaměstnanost klesá už od ledna a na konci dubna se dostala na 7,9 procenta, v Moravskoslezském kraji klesla na 10,3 procenta. I když by příznivé zprávy měly pokračovat i v dalších měsících, neznamená to, že je volných míst dostatek. Například na Ostravsku je stále hodně lidí, kteří marně čekají na pravidelnou výplatu i řadu let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce v Ostravě | Foto: F. Tichý

„Mám děti, dcera teď vychází z deváté třídy, syn je ve čtvrté třídě. A víte, co dneska jak stojí, je to čím dál tím horší,“ říká pan Ladislav z Ostravy.

Stačil jediný zlomek sekundy a pro pracovní trh se stal, jak sám tvrdí, prakticky bezcenným. A přitom by měl živit rodinu. „Měl jsem úraz hlavy s krvácením do mozku a trpím epileptickými záchvaty, nemůžu prostě nic,“ popisuje svoji situaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Ostravsku je stále hodně lidí, kteří marně čekají na pravidelnou výplatu i řadu let. Podrobněji v reportáži, kterou natočil redaktor Martin Knitl

Nabídku volných míst studuje před ostravským úřadem práce s dalším nezaměstnaným. I ten se zlobí a říká, že stačí jediný cejch, věk 58 let.

„Zkoušel jsem všechno, mám obježděnou celou Ostravu. Vždy řeknou: my se vám ozveme. A jasně, že se už neozvou,“ konstatuje. Už před lety prý ztratil iluze o tom, že bude dělat práci, kterou by si přál. „Beru už cokoliv,“ přiznává.

Oba konkrétní osudy jednoznačně potvrzují i úřední tabulky, které sice nyní uvádějí snížení nezaměstnanosti ve všech okresech Moravskoslezského kraje, ale stačí jediné číslo. Z téměř 90 tisíc nezaměstnaných má nárok na podporu jen zhruba každý šestý.

„Nárok na podporu v nezaměstnanosti mají hlavně ti, kteří v posledních dvou letech odpracovali minimálně 12 měsíců a byli samozřejmě důchodově pojištěni,“ vysvětluje Vladana Piskořová z ostravské pobočky úřadu práce.

Podle ní to znamená, že kraj trpí hlavně dlouhodobou nezaměstnaností. Proti tomu mnoho nezmůžou ani sezónní příležitosti třeba v zemědělství, které přitom v současné době celkovou statistiku výrazně zlepšují.

Nezaměstnanost v Česku klesla v dubnu pod 8 procent. Inflace mírně vzrostla

Číst článek

„Aspoň něco. Těžko se to dá utáhnout, ale musí se. Tady jinak člověk opravdu nezavadí o práci

Dalším důvodem navenek příznivějších čísel nezaměstnanosti jsou veřejně prospěšné práce podporované státem. „Aspoň něco. Těžko se to dá utáhnout, ale musí se. Tady jinak člověk opravdu nezavadí o práci,“ říká starší žena v Karviné.

Sbírá odpadky na ulici, protože jinou možnost neměla. „Je to hodně těžké a jsem ráda, že mám aspoň tohle,“ dodává.

Jen v dubnu nastoupilo na úklidové práce téměř 15 tisíc lidí v celé České republice. Ve velkém tuto možnost využívá třeba Bruntálsko, ale ani tam to nestačí. Spolu s Karvinskem je stále na špici okresů, ve kterých na jedno volné místo připadá více než 40 zájemců.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme