Egypt zavádí po třech letech znovu letní čas, kvůli problémům s elektřinou

Egypt se vrací k letnímu času. Po revoluci v roce 2011 ho zrušila vláda Isáma Šarafa, ale zítra si Egypťané po třech letech znovu přeřídí hodiny. Země totiž trpí velkými problémy se zásobováním elektřinou a návrat k energeticky úspornému letnímu času má být podle vlády jedním z kroků ke zlepšení katastrofální situace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káhira | Foto: licence Public Domain (eng), Raduasandei

Dlouho neřešené problémy se zásobováním elektřinou postihují dnes i domácnosti. S příchodem letních měsíců a 40stupňových teplot se výpadky elektřiny množí, protože každý zapíná klimatizaci.

Energetické problémy s sebou ale přinášejí i vážné politické dopady. Například loňské protesty proti Mohammadu Mursímu, které následně vedly k jeho pádu, byly do značné míry zapříčiněné právě s dodávkami elektřiny a pohonných hmot.

Přehrát

00:00 / 00:00

O znovuzavedení letního času v Egyptě informoval blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Podle egyptských odborníků nebudou energetické dopady tak velké, spíše minimální. Současná egyptská vláda chce alespoň tímto způsobem ukázat, že dělá vše proto, aby situace byla jakýmkoli způsobem řešená.

Část Egypťanů se změnou času souhlasí. Vítají, že cestou do práce nebudou vystavení takovému horku. Jiní o užitečnosti letního času pochybují, jako jeden z taxikářů:

„Takhle to bylo lepší. Změny času přinášejí problémy. Kdyby nechali čas stále stejný, bylo by to lepší. Nevím, co vláda pořád dělá. Místo změn času by měla začít využívat sluneční energii. Sluníčko tu máme po celý den, takový potenciál jinde na světě nenajdete.“

Hodiny se budou v Egyptě přeřizovat už zítra. Kdy letní čas skončí, zatím není stanovené. Jisté ale je, že se zruší během ramadánu, který bude letos trvat od 28. června do 27. července. A to kvůli přípravám na večeři, kdy ukončují půst.

Své vlastní časy mají i samotné resorty umístěné na pobřeží Rudého moře. Přizpůsobují je vlastní klientele, která pochází z určitých zemí. Je proto vždy se potřeba zeptat v hotelu, jaký čas platí.

Štěpán Macháček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme