Thajská armáda převzala moc v zemi, chce obnovit pořádek a prosadit reformy

Armáda provedla v Thajsku státní převrat. Vrchní velitel thajské armády Prayuth Chan-ocha to oznámil v televizním přenosu s tím, že ozbrojené síly chtějí obnovit pořádek v zemi a prosadit politické reformy. Už v úterý armáda vyhlásila v zemi stanné právo, které má ukončit měsíce nepokojů vyvolaných protivládními protesty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armáda v Thajsku provedla puč | Zdroj: Reuters

Po vyhlášení stanného práva armáda tvrdila, že bude Thajsko až do srpnových předčasných voleb dál řídit prozatímní civilní vláda.

Dnes ale generál Chan-ocha oznámil v televizi po setkání s lídry politických rivalů změnu rozhodnutí. "Je třeba zavést ekonomické, sociální a další reformy. Armáda proto ode dneška přebírá vládu nad zemí,“ řekl. Převzetí moci podle něj neovlivní mezinárodní vztahy Thajska.

Podle neoficiálních informací míří vojenské jednotky k protestním táborům se záměrem odvést demonstranty pryč.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Thajsku mluvil na Radiožurnálu zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák

Armáda také po převratu sdělila, že všechny televize i rozhlas musejí zastavit vysílání běžných programů a vysílat pouze armádní materiály.

Nepokoje v Thajsku trvají už od podzimu. Odpůrci vlády žádali odchod premiérky Jinglak Šinavatry. Ústavní soud navíc tento měsíc shledal premiérku vinnou ze zneužití moci a nařídil jí odstoupit z funkce.

Zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák nepovažuje krok armády za pozitivní, je ale prý možné mít pro něj pochopení.

„Následuje po půlročním období, které bylo vyplněno násilnosti a vyžádalo si životy 28 a zranění mnoha desítek lidí. Politické tábory nebyly schopny se samy dohodnout,“ říká Slezák a dodává:

„Tento krok však signalizuje, že thajská demokracie nefunguje. I z thajské historie lze odvodit, že to řešení bude jen dočasné a dlouhodobě neuspokojivé.“

Thajsko - časová osa hlavních události a převratů od roku 1932 | Foto: ČTK

Milan Slezák, Jan Prokeš, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme