Jihokorejská prezidentka se omluvila za potopení trajektu. A rozpustila pobřežní stráž

Ani měsíc po tragédii jihokorejského trajektu Sewol nedokázali záchranáři najít všechny jeho pasažéry. Osmnáct lidí je stále pohřešovaných a jejich rodiny čekají na jakékoli informace v provizorní noclehárně, kterou si udělali v tělocvičně jedné ze škol v městě Džindo. Oficiálně při neštěstí zahynulo 286 lidí, převážně dětí. Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se dnes se slzami v očích za neštěstí osobně omluvila. A vzápětí rozpustila pobřežní stráž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranná operace u korejského trajektu Sewol | Zdroj: Reuters

„Coby prezidentka, která má mít zodpovědnost za bezpečnost všech obyvatel, se celému národu omlouvám za tu bolest a utrpení, kterou všichni cítíme,“ řekla v televizním vystoupení Pak Kun-hje.

Jihokorejská prezidentka vzápětí oznámila zrušení pobřežní stráže. Ta podle ní při záchranné akci selhala a není dobře připravená ani na možná budoucí neštěstí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Televizní proslov jihokorejské prezidentky sledovala redaktorka Silvie Třeslínová

„Pobřežní stráž se sice nadměrně rozrůstala, ale nevyhradila dostatek personálu ani peněz pro námořní bezpečnost. Její záchranný tým byl naprosto nedostačující,“ uvedla prezidentka. Pravomoci pobřežní stráže mají připadnout národní bezpečnostní agentuře a její vyšetřovací funkce převezme policie.

Hlavní komisař pobřežní stráže Kim Suk-kyoon následně oznámil, že udělají vše, co bude v jejich silách, aby našli všechny pohřešované lidi. „Pokorně přijímáme rozhodnutí prezidentky. Budeme v hledání pokračovat, dokud nenajdeme posledního z nich. To slibuji,“ doplnil.

S reformou nemají problém ani rodiny pohřešovaných, pokud nijak neohrozí další hledání jejich příbuzných.

Kapitán a tři členové posádky byli minulý týden obviněni z vraždy a dalších 11 členů posádky ze zanedbání povinností. Policie je začala vyšetřovat poté, co vyšlo najevo, že většina členů posádky včetně kapitána utekla z potápějící se lodi, aniž se pokusila pasažérům pomoct.

Navíc jim ještě půl hodiny poté, co se trajekt začal potápět, nařídili zůstat v kabinách. Vyšetřovatelé také zjistili, že trajekt Sewol byl přetížený nadměrným nákladem a plul příliš rychle.

Potopení trajektu Sewol | Foto: Český rozhlas

Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme