Ústí na Hranicku už desítky let čeká na protipovodňová opatření

Obyvatelům obce Ústí u Hranic, kterou pravidelné sužují povodně, pomalu dochází trpělivost. Desítky let marně vyhlížejí slibovaná protipovodňová opatření. Nejpalčivěji si problém uvědomují ve chvílích, kdy Bečva hrozí vylitím z koryta, což se stává každé dva roky. Strach zažili lidé naposledy minulý pátek, kdy v Ústí vyhlásili první stupeň povodňové aktivity.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český Těšín. Hladina Olše vystoupala až na třetí povodňový stupeň. Na snímku žena u protipovodňové bariéry z pytlů s pískem

Český Těšín. Hladina Olše vystoupala až na třetí povodňový stupeň. Na snímku žena u protipovodňové bariéry z pytlů s pískem | Zdroj: ČTK

Místní už mají vše dokonale secvičené. Při průchodu ker, jarním tání nebo vydatných deštích je celá vesnice na nohou. V gumácích zamíří lidé na louku pod návsí, aby z objektu sportovního areálu zachránili před velkou vodou, co se dá.

„Tady je to vždycky komplikované. Na jaře, v zimě, nejsme si nikdy jistí,“ stěžuje si Hana Kopecká. Vyklízení a příprava čerpadel už místní přestává bavit. „Je s tím strašně práce. Stěhoval jsem školu, školku, sokol,“ vypočítává Dobromil Kincl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala redaktorka Jana Zemková

O protipovodňových opatřeních se ve vsi mluvilo už za minulého režimu, konkrétně o stavbě teplického poldru, který by vodu zadržel. Podle Hany Kopecké by ale Ústí příliš nepomohl – obec ohrožuje kromě Bečvy také Opatovický potok.

„Kdyby nám šla okolo vesnice jenom Bečva, tak ta se dá možná trošku přehradit, ale my jsme opravdu na soutoku, kde se to vylévá,“ vysvětluje.

Za pravdu jí dává i starosta za nezávislé Ivo Vykopal: „Přivítali bychom, kdyby se začalo pracovat na protipovodňových opatřeních blízkých přírodě. V našem katastru mají být tři stavby, rozšíření koryta a odlehčení řeky Bečvy,“ přibližuje.

„Dál jsou na řadě další zodpovědní lidé, kteří by měli konat,“ dodává. Od studie k realizaci tak bude zřejmě ještě dlouhá cesta. Jediné, co se zatím ve vsi udělalo, bylo vyčištění koryta Bečvy od nánosů. Povodí Moravy práce provedlo v dubnu.


Zvětšit mapu

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme