Policie na Krymu je v pohotovosti, tamní Tataři si připomínají 70. výročí deportací

Pod dohledem silných policejních oddílů začaly na Krymském poloostrově vzpomínkové akce k 70. výročí deportací krymských Tatarů. Ruské úřady na Krymu prakticky veškeré akce spojené s výročím zakázaly. U mešity na okraji Simferopolu se přesto sešly tisíce lidí a další stále přicházejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krymští Tataři | Foto: Vadim Ghirda | Zdroj: ČTK

Nad metropolí v Bachčisaraji preventivně létají vrtulníky ruské armády. Policie podle krymských Tatarů provádí zastrašovací akce a domovní prohlídky. Rusko zakázalo vstup na Krym předákovi krymských Tatarů Mustafovi Džemiljovovi.

„Nikdy na to nezapomeneme a nikdy nepromineme,“ říká téměř 80 letý Ali Alijev.

Před 70 lety dala sovětská NKVD Krymským Tatarům 15 minut na to, aby si sbalili nejnutnější věci. Přes 6 tisíc Tatarů tajná policie obvinila ze spolupráce s fašisty, ale nakonec do Uzbekistánu a Kazachstánu vysídlila téměř 200 tisíc lidí. Ti se začali vracet až koncem 80. let.

Po nedávné anexi Krymu je ruská FSB označila za podezřelé z terorismu a krymská vláda až do června zakázala jakákoli shromáždění s výjimkou pietních akcí na hřbitově.

„Zdá se mi, že v roce 2014 nás čeká další deportace, stejně jako v roce 1944,“ obává se krymský Tatar Ruslan.

Grafický profil k 70. výročí zahájení deportací 18. května 1944 více než 200.000 krymských Tatarů, Arménů, Řeků a Bulharů z Krymu | Foto: ČTK

Martin Dorazín, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme