ČRo Vltava mění programové schéma. Do vysílání chce více vtáhnout i posluchače
Český rozhlas Vltava mění od pondělí své programové schéma. Část pořadů, které stanice vysílala, se promění nebo se bude vysílat v jiných časech. Nové schéma nasazuje Vltava po dvanácti letech v reakci na vývoj nových technologií a změny v chování posluchačů.
Šéfredaktor Vltavy Lukáš Hurník přirovnal změny ve vysílání k úklidu domácnosti. Prakticky podle něj dojde k novému uspořádání obsahů, jimž se Vltava věnuje.
„My se staráme o spoustu věcí – od klasické hudby přes jazz a worldmusic až po rozhlasové hry a poezii a četby a zpravodajství z kultury – a to je složitá struktura,“ poznamenal.
Jednou ze změn bude třeba nový prostor pro četbu. K četbě na pokračování, kterou Vltava vysílá ve všední den v 18.30, přibude ještě jedna dopoledne v 9.30.
Šéfredaktor Vltavy Lukáš Hurník představil změny ve vysílání stanice v rozhovoru pro Radiožurnál
„Hned ten první týden v pátek budeme hrát něco mezi četbou a hrou – Genesis Petra Hudského, což jsou takové hodně zhuštěné biblické příběhy,“ řekl Hurník. V řádu minut, a někdy ani to ne, si tak lidé vyslechnou třeba příběh o Adamovi a Evě či babylonské věži.
Prostor pro větší propojení s posluchači nabídne Telefonotéka, která zpestří program každý všední den od 9.50.
„Bude to živé vysílání s hostem, který má vztah ke kultuře, s převážně klasickou hudbou, kterou si vybere, s živými telefonáty posluchačů. Nebo naopak někomu zavoláme my – třeba kritikovi, který zhodnotí CD, s jehož tvůrci ve studiu mluvíme. Možná se i pohádají…,“ představil Lukáš Hurník.
U některých zavedených pořadů nastanou změny nebo posun v čase. To se týká třeba odpolední Mozaiky nebo Jazzofonu. Bližší informace o jednotlivých změnách lze najít na webu Vltavy zde.
Nové schéma Vltavy od 5. května 2014
Číst článek
Důvodem ke změně schématu je podle Hurníka proměna posluchače, ale i vývoj technologií.
„Teď máme novou generaci a ta uvažuje malinko jinak. Má nové možnosti, má internet, může si stahovat věci, může nás poslouchat na smartphonech, může vnímat obsahy na čtečkách, kde už ani nemusí nic vyhledávat – prostě čtečka mu nasaje program tak, jak on si to předem nastavil – to jsou všechno věci, kterým se musíme malinko přizpůsobit,“ poznamenal šéfredaktor Vltavy Lukáš Hurník.
Restartu se mohli zúčastnit i posluchači
Vltava letos slaví 50 let od svého vzniku, byť se nezrodila ještě pod současným názvem. O její historii stejně jako budoucnosti se mluvilo i při speciálním víkendovém vysílání s názvem Restart Vltavy.
Vysílalo se ze studia č. 2 v Praze na Vinohradech a přijít mohli posluchači i osobně.
Mezi hosty vysílání byli současní i bývalí rozhlasoví pracovníci i osobnosti české kultury. V sobotu přišli třeba divadelník a spisovatel Jiří Suchý nebo cembalistka Zuzana Růžičková.
Víkendovým vysíláním provázel redaktor a hlasatel Tomáš Černý. Podle něj proměna vysílacího schématu některé posluchače jitří – i když možná zbytečně.
„Mají pocit, že skončí něco, co mají rádi, a když jim to člověk přeříká a odvypráví, tak říkají aha, tak tohle bude tehdy, tohle bude v neděli místo v pátek, to je vlastně fakt, tak uvidíme, třeba to bude dobré vysílací schéma. Tak doufejme, že dospějí k tomuto závěru,“ podotkl Černý.