Za nelegální zaměstnávání bude možné udělit nižší pokutu, počítá s tím návrh novely

Za práci načerno by mohli zaměstnavatelé v budoucnu dostat nižší pokutu než dosud, místo dosavadního minima 250 tisíc by to nově bylo 50 tisíc. Počítá s tím novela zákona, která je teď ve sněmovně. Loni přistihli inspektoři při nelegální práci přes tři tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová z ČSSD | Zdroj: ČTK

Dnes je pokuta v rozmezí od 250 tisíc do deseti milionů korun. Pokuty se udělují, když firma zaměstnává lidi bez pracovní smlouvy nebo dohody, nebo například zaměstná cizince bez povolení k pobytu.

„V současném návrhu novely zákona o zaměstnanosti, která je teď ve sněmovně ve druhém čtení, je návrh tu dolní hranici snížit na 50 tisíc,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Přehrát

00:00 / 00:00

Čísla o nelegálním zaměstnávání a pracovních úrazech přiblížila redaktorka Petra Benešová

Podle čerstvých čísel ze Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) loni inspektoři odhalili 3170 lidí, kteří pracovali takzvaně načerno. Rozdali kvůli tomu pokuty ve výši 141 milionů korun. Podle Marksové by se měly sankce snížit hlavně kvůli malým zaměstnavatelům.

„Někdy do této kategorie padají poměrně drobné přestupky malých zaměstnavatelů, kde jsou třeba dva zaměstnanci, kde je porušení těch předpisů někdy na hraně, že ti lidé si toho opravdu třeba nevšimli, že to nebyla zlá vůle, a kdybychom jim měli dát pokutu ve výši 250 tisíc, tak bychom tu firmu úplně zlikvidovali,“ poznamenala ministryně.

Zaměstnavatelé chystanou změnu vítají. Podle mluvčího Svazu průmyslu a dopravy Milana Mostýna dlouho usilovali, aby se sankce změnily.

„Nenašli jsme podporu u žádných partnerů a ve vládě, abychom mohli zcela zrušit pokuty nebo tu minimální výši pokuty a přenechat to na jednání ve správním řízení. Takže i tato minimální výše těch 50 tisíc korun je z našeho pohledu určitým kompromisem,“ řekl Mostýn.

109 smrtelných úrazů v práci

Kromě čísel o nelegálním zaměstnávání zveřejnil Státní úřad inspekce práce i čísla o pracovních úrazech. V posledních letech jich ubývá – těch smrtelných bylo před deseti lety dvakrát víc a i celkový počet úrazů byl o polovinu vyšší.

„Jednou z hlavních důležitých příčin je nepochybně hospodářský pokles, v jehož průběhu se snižuje zaměstnanost, a tím pádem i příležitost k pracovním úrazům,“ uvedl generální inspektor Státního úřadu inspekce Rudolf Hahn.

Druhým výrazným faktorem je podle něj technický a technologický pokrok, díky němuž klesá potřeba nekvalifikovaných či manuálních pracovníků.

Co se čísel týká, inspekce práce evidovala loni přes čtyřicet tisíc pracovních úrazů. Z nich bylo 109 smrtelných a 1367 vážných.

Petra Benešová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme