Podchod na hradecké třídě Karla IV. ohrožují silné deště, město úpravu kanalizace neplánuje

Silným přívalovým dešťům nestíhá čelit původní kanalizace v některých ulicích Hradce Králové. Problémy se pravidelně opakují například v podjezdu v Kuklenách a také v podchodu na třídě Karla IV. Nájemkyně cukrárny tam za poslední 3 roky byla vyplavená šestkrát. Naposledy majetek musela zachraňovat v sobotu, kdy i krajské město zasáhly silné deště. Hradecký magistrát v těchto místech žádné úpravy kanalizace ale zatím neplánuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stará radnice v Hradci Králové | Foto: Milan Baják | Zdroj: Český rozhlas

„Protože jsem tady zrovna byla, tak jsme to odháněli všechno pryč. A ještě tady byli lidi v podchodu a ti nám pomáhali. Museli jsme otevřít kanály a vyčistit to,“ popisuje Miroslava Trnková, která provozuje cukrárnu v podchodu v podchodu na třídě Karla IV.

Upozorňuje, že to pro ni znamená nejen ekonomické ztráty, ale jsou tady i zdravotní rizika. „Musíme okamžitě uzavřít provozovnu, druhý den musíme provést veškerou sanitárku a je tady i velké riziko, protože jsou tady chladící a mrazící vitríny neustále pod proudem, že může při zaplavení dojít ke smrtelnému zranění.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Obchody podnikatelů z podchodu na třídě Karla IV. v Hradci Králové ohrožují přívalové deště, úpravu kanalizace město ale neplánuje. Natáčela tam redaktorka Lucie Valášková

Miroslava Trnková podniká v podchodu, který je majetkem města. Stěžovala si proto na hradeckou Správu nemovitostí. Od nich se ale dočkala pouze odpovědi, že se má obrátit na Vodovody a kanalizace Hradce Králové.

Podnikatelka ale jako plátce nájemného městu se domnívá, že by tu situaci měla řešit radnice. Vedoucí královéhradeckého střediska kanalizace Radim Dus tvrdí, že o žádných stížnostech na systém kanalizace v podchodu od podnikatelky před upozorněním Českého rozhlasu nikdy neslyšeli.

„Podle informací od paní provozní jsme zjistili, že se jedná pouze o dešťové vody, které natečou v tuto chvíli nekapacitním zařízením na odvod srážkových vod,“ říká.

Podle Duse by se dala najít řešení, která by pomohla vyřešit problémy s podchodem na třídě Karla IV. a stejně tak v podjezdu v Kuklenách. Úpravy by ale vyžadovaly velké finanční investice.

Shoduje se tak s Magdalénou Vlčkovou z královéhradeckého magistrátu, která vysvětluje, proč se zatím podchod nijak proti vodě z přívalových dešťů neupravoval:

„V těchto historických zástavbách je obrovsky investičně nákladné kanalizaci předělávat. Takže pokud by se měla někdy kanalizace kdekoli ve městě v takovéto zástavbě předělávat, je potřeba jí rekonstruovat v souvislosti s nějakou jinou rekonstrukcí na místě.“

Magdaléna Vlčková dodává, že podnikatelé, kteří mají v podchodu své provozovny, mají šanci na to získat ušlé peníze a náklady na opravy zpět.

„Pokud se někde někomu stane tato nepříjemnost, mohou tu záležitost ohlásit na Královehradeckou provozní. V případě, že oni to prošetří a je do toho možné i nějak zakomponovat pojišťovnu, tak už budou komunikovat přímo s nimi,“ vysvětluje.

Město Hradec Králové chce kompletně opravit třídu Karla IV. Zatím je ale vše pouze v rovině plánování. Jestli by součástí opravy byla i úprava kanalizace, ještě není známé.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme