O vládnutí ve městech bude v Olomouci mluvit mimo jiné i exporadce Billa Clintona
O tom, jak by měla vypadat ideální spolupráce komunálních politiků a obyvatel měst a jak by se měli o vládnutí společně podělit, budou v Olomouci od zítřka do pátku diskutovat tuzemští i zahraniční politologové, urbanisté, architekti, zástupci univerzit i měst.
Nejvýznamnějším hostem bude podle organizátora akce Pavla Šaradína světově proslulý americký politolog Benjamin Barber, obhájce občanské angažovanosti a bývalý poradce amerického exprezidenta Billa Clintona.
„Je nejen bývalým poradcem Billa Clintona, ale také některých dalších velmi významných politiků, a pohovoří o tom, jakou roli by univerzita a vůbec vzdělávání ve městech mohly hrát,“ říká Šaradín.
Příspěvek o mezinárodní konferenci v Olomouci, která se týká městské politiky, připravila Blanka Mazalová
Hosty budou i další odborníci z Innsbrucku, Paříže, Lodže, Toruně či Heidelbergu. Hledat budou optimální model pro spolupráci místních samospráv a vysokých učení.
„V poslední době mluvíme o takzvaném kreativním průmyslu, což je velmi zhruba řečeno kultura. Mimochodem v České republice má právě odvětví kultury větší podíl na tvorbě HDP než třeba automobilový nebo chemický průmysl. Na to se trochu zapomíná a myslím, že to chybí i v našich rozvojových plánech, pokud jde o město nebo kraj jako takový,“ tvrdí politolog.
Druhým důvodem, proč by komunální politici měli více mluvit s občanskými iniciativami a zástupci obyvatel, je fakt, že do měst se stěhuje stále více lidí.
„Do budoucna už nebude stačit pouze politické rozhodování představitelů, které si volíme, a abychom se vyhnuli populistům, kteří jsou také v České republice dnes v Poslanecké sněmovně, tak si myslím, že města budou muset být ve vztahu k občanům pružnější.“
„Trend je naprosto jednoznačný – zvětšování podílu občanů na vládnutí. Vidíme to všude kolem, kdy města jako Bratislava, řada polských i některá česká města už přecházejí na participativní rozpočet. Abychom udrželi kvalitu života ve městech, tak podíl občanů bude daleko větší, než je tomu dnes,“ uzavírá Pavel Šaradín.