Obyvatelé Křešic na Litoměřicku rok po povodni stále bojují s vlhkostí
Před rokem zasáhly ničivé povodně Ústecký kraj. Jednou z nejpostiženějších obcí byly Křešice na Litoměřicku. Pod vodou se tehdy ocitly tři čtvrtiny obce. Nepomohla ani protipovodňová stěna, kterou rychle postavili dobrovolní hasiči. Rok po povodni obyvatele Křešic stále trápí vlhké sklepy. Opravy vodou poškozených cest obec zahájila teprve teď. Stále totiž čeká na dotace od státu.
Před rokem dobrovolní hasiči z Křešic zachraňovali majetek obyvatel před velkou vodou. Dnes se hasičskou zbrojnicí rozléhají zvuky nahazování omítky.
„Tady vlastně je strop, který se bude sundávat, a budou tady schody na půdu, kde bude takzvaná konferenční místnost,“ vysvětluje velitel křešických dobrovolných hasič Michal Mančal, jakými úpravami hasičská zbrojnice projde.
Obyvatelé Křešic na Litoměřicku, kterým před rokem poničila obydlí velká voda, stále bojují s vlhkostí. Natáčel tam redaktor Jan Beneš
„Minulý týden teprve rekonstrukce začala, doufám, že výroční valnou hromadu, letošní už budeme absolvovat v nové hasičské zbrojnici,“ věří.
Povodně přinesly místním hasičům spoustu nových zkušeností, které se následně promítly do nového krizového scénáře. Podle něj by měla obec postupovat při případných dalších povodních.
„Řekli jsme si, co bylo špatně, co bychom příště měli udělat jinak. Věřím tomu, že jsme připraveni pomoci občanům ještě mnohem lépe, než jsme to udělali dosud,“ konstatuje Mančal. Obec také zakoupila nový, plechový a tedy těžší motorový člun kvůli bezpečnější manipulaci s protipovodňovou stěnou.
Vlhké sklepy
Řada obyvatel Křešic stále ještě nestihla opravit sklepní omítky. Vlhkost se totiž v domech stále drží. „Jediné, co není opraveno tak nejsou omítky ve sklepě a podlahy ve sklepě, vlastně dodělaný dlažby. To budu dělat asi tak za dva roky,“ vysvětluje Jan Helis, který měl v domě přes 2 metry vody.
Stěhovat se z Křešic ale nechce. Musel proto dům, který koupil a zařídil před čtyřmi lety, celý přebudovat tak, aby v případě další povodně utrpěl co nejmenší škody.
„Technické místnosti se umístí úplně někam jinam, tam kde nezasahuje voda. Připravit únikové cesty při vystěhování, udělat co nejvíce a největší otvory ve zdivu. A nedělat vestavěné věci. Takže jsem přizpůsobil charakter baráku k vystěhování i k tomu, aby to šlo co nejlépe zachránit věci, na kterých mi záleží,“ vysvětluje.
Obec začíná s opravami až nyní
Zatímco obyvatelé Křešic vyklidili své domy a začali s opravami ihned, jak opadla voda, obec začíná opravovat škody na svém majetku až rok po povodni.
„Před měsíce jsme zahájili opravy komunikací, opravy budov, které postihla ta povodeň, stále čekáme na potvrzení dotací z ministerstva místního rozvoje,“ říká nezávislý místostarosta Křešic Ondřej Štědrý.
„Sami z vlastního rozpočtu teď opravujeme komunikace, chodníky. Rozjela se oprava hasičské zbrojnice, oprava suterénu školy základní, opravu Obecního úřadu jsme ještě nezahájili. Tam se to chystá, teď jsme tady zrovna měli projektantku,“ popisuje.
Křešice mají v plánu do budoucna přestěhovat hasičskou zbrojnici a obecní úřad za železniční trať, kam voda nikdy nevystoupá. Jednají už proto s Českými drahami o nákupu pozemků.