Normandie si připomíná 70 let od spojeneckého vylodění. Oslavy zahájili výsadkáři
Desetitisíce turistů, válečných veteránů a jejich rodinných příslušníků se sjely do francouzské Normandie na oslavy 70. výročí spojeneckého vylodění. Seskokem 300 britských výsadkářů dnes v Ranville začala hlavní část vzpomínkových akcí. Ty vyvrcholí v pátek odpoledne slavnostním ceremoniálem.
Právě Ranville bylo prvním osvobozeným městečkem v Normandii.
Před 70 lety tam přistáli příslušníci 6. britské výsadkové divize a mezi nimi i 19letý Jock Hutton. Veterán, který si z války odnesl střepinu v břiše, si dnes seskok zopakoval.
Po celé Normandii se dnes odhalují nové památníky, pořádají se setkání s veterány i přehlídky vojenské techniky.
Dojemný je zejména pohled na muže procházející se po místech, kde před 70 lety bojovali. S veterány 9. výsadkového praporu povečeří v místech prudkých bojů o dělostřeleckou baterii v Merville i britský princ Charles.
Sainte-Marie-du-Mont na večer připravilo velký koncert na počest generála Pattona a v Berniéres se budou několik hodin v kuse číst jména 45 000 kanadských vojáků, kteří padli během druhé světové války.
Ve 23 hodin večer ozáří celé pobřeží, od vyloďovací pláže Utah po pláž Sword, 24 současně odpalovaných ohňostrojů.
Hlavní vzpomínkové akce v Ouistrehamu se zítra zúčastní 27 hlav států, včetně britské královny Alžběty II., amerického prezidenta Baracka Obamy nebo českého prezidenta Miloše Zemana.
Křižník Belfast otevíral střelbou vylodění v Normandii. Teď je z něj muzeum
Číst článek
Do Normandie míří i Putin. Francouzi zvažovali, zda ho pozvou
Číst článek