V Evropském parlamentu stále převažují pravicové strany. Radikálních ale přibývá

Překvapení očekávaná i nečekaná poznamenala volby do Evropského parlamentu v některých státech Unie. Velké zisky hned v několika členských zemích zaznamenaly nacionalistické strany. Jasnou většinu ale budou mít strany podporující evropskou integraci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament - volební noc | Foto: Evropský parlament

Nejsilnější je, se zhruba 28 procenty, pravicová Evropská lidová strana. O víc než 3 procenta méně dostali socialisté. V zemích jako je Francie nebo Británie výrazně posílili euroskeptici.

Britové výsledky voleb dodávají jako téměř poslední země, ale z povolebních průzkumů je jasné, že volby vyhrála nacionalistická strana UKIP před opozičními Labouristy.

Nacionalisté slavili úspěch také ve Francii. Nejvíce voličů oslovila Národní fronta vedená dcerou Jean-Marie Le Pena.

Sledovali jsme ONLINE: Volby do Evropského parlamentu v Česku vyhrálo ANO, uspěli i Svobodní

Číst článek

„Marie Le Penová oddémonizovala stranu. Národní fronta je stále více a více alternativou, řada lidí se ji už nebojí volit. Výsledek je ten, že ve volbách získala Národní fronta čtvrtinu všech hlasů,“ říká zpravodaj ČRo v Paříži Jan Šmíd.

Radikálové jsou podle odhadů nejsilnější také v Řecku. Vede tam koalice radikální levice Syriza. Naopak v Dánsku vyhrála krajní pravice. Populistická Lidová strana dostala 23 procent hlasů. Úspěch slaví také radikální Praví Finové. Sice nezvítězili, ale zlepšili výsledek oproti minulým volbám.

V Německu je sice nejsilnější stále CDU, ale oproti minulým volbám si pohoršila.

„Naopak radost panuje v táboře SPD, straně vedené evropským lídrem na komisaře Martinem Schultzem. Výrazně si oproti roku 2009 polepšila a získala 27 procent,“ hlásí z Berlína reportérka ČRo Klára Stejskalová.

Na Slovensku vyhrála strana SMER. V Evropském parlamentu ale bude mít místo pěti křesel jen čtyři.

Pavel Novák, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme